Fostul premier al României și lider social-democrat Marcel Ciolacu a reacționat ferm după apariția unor informații în presă potrivit cărora ar locui într-un penthouse de lux din zona Herăstrău, în București. Politicianul susține că aceste afirmații sunt complet neadevărate și că nu a închiriat niciun astfel de apartament.
Într-un drept la replică transmis publicației G4Media, Marcel Ciolacu a respins categoric acuzațiile, afirmând că nu locuiește într-un penthouse nici în Capitală, nici în alt oraș. El a explicat că, în calitate de președinte al Consiliul Județean Buzău, își petrece cea mai mare parte a timpului în Buzău.
Atunci când vine la București, spune acesta, stă într-un apartament obișnuit, care nu îi aparține și nici nu este închiriat de el.
Totodată, Marcel Ciolacu a precizat că nici fiul său nu locuiește în același cartier cu el.
Marcel Ciolacu respinge acuzațiile despre penthouse și cere demiterea lui Ilie Bolojan
Reacția vine după ce G4Media a publicat o investigație în care se susține că Marcel Ciolacu ar fi închiriat un penthouse într-un complex rezidențial din zona Herăstrău, unde s-ar fi mutat împreună cu Sorina Docuz, o persoană apropiată de acesta. Potrivit articolului, locuința ar aparține unei firme din Buzău controlate de o companie americană cu acționariat nepublic.
În dreptul la replică, Marcel Ciolacu nu a comentat direct informațiile legate de presupusa relație cu Sorina Docuz. Despre aceasta, presa a scris în repetate rânduri că ar fi avut un parcurs de succes în afaceri în ultimii ani. Cu toate acestea, social-democratul a negat în trecut că ar exista o relație personală între ei.
Politicianul a sugerat însă că momentul apariției acestor dezvăluiri nu este întâmplător. El le leagă de consultările interne din PSD programate pentru aceeași zi, în care social-democrații urmează să voteze retragerea sprijinului politic pentru actualul premier, Ilie Bolojan.
Marcel Ciolacu a afirmat că articolul ar face parte dintr-o tentativă de influențare a deciziilor politice din interiorul partidului. În mesajul transmis, acesta a susținut că nu va fi intimidat de ceea ce a numit „minciuni” și că va vota pentru schimbarea premierului, îndemnându-i și pe colegii săi din PSD să facă același lucru.
Acuzații despre un penthouse de lux în Herăstrău
Numele Sorinei Docuz a mai apărut în spațiul public și în contextul unor deplasări realizate cu avioane private închiriate de compania imobiliară Nordis. Conform unor relatări din presă, ea s-ar fi aflat la bordul unor astfel de curse la care au participat și Marcel Ciolacu, precum și Sorin Grindeanu.
Subiectul relației dintre Marcel Ciolacu și Sorina Docuz a fost adus în discuție și în toamna anului 2024, când fostul premier a fost întrebat despre acest aspect într-o emisiune difuzată de HotNews. Atunci, el a declarat că nu are o relație intimă cu aceasta și a provocat public apariția unor dovezi care să susțină contrariul.
Controversa reaprinsă în jurul presupusului penthouse din Herăstrău apare într-un moment politic sensibil, în care tensiunile din interiorul PSD și disputele privind conducerea guvernului sunt în plină desfășurare.
și nici cu bacul ,nici cu nordis ,nici cu cele 65 mld.ron cheltuite in câteva luni in 2024 ! ăstea-s răutăcisme , pe cuvânt de colăcar !
SA EXPLICE PRIMARII PSD CUM IA INEBUNIT PUTEREA SI AU VOTAT IN ARSACIS MAJORAREA PRETULUI LA APA LA 23,5 LEI/MC,CEL MAI MARE DIN TARA
Preț apa jud.Iasi ( distribuit de Apavital, potabila si canal): 23,5 Lei/mc
Preț apa la Bucuresti ( distribuit de capitaliștii de la Veolia, potabila și canal): 10.02 Lei/mc
Preț mediu apa in tara ( potabila si canal): 15,81 Lei/mc
asta minte si cand respria.
nici pe Sorina Docuz nu o cunostea cand a fost intrebat frontal despre prezena ei in avioanele nordis.
dar memoria romanului e de scurta durata. inca gireaza hoti, penali, dovediti, cu pedepsre si asa mai departe. (nu vreau sa imi aduc aminte imaginea prostului ala care de la POT a ajuns la PSD si a studiat la Fasion Model Academy).