National

Meciul turneului de la Australian Open! Simona Halep câștigă după o partidă spectaculoasă

Publicat: 10 feb. 2021
Meciul turneului de la Australian Open Simona Halep câștigă după o partidă spectaculoasă
Simona Halep

Simona Halep a realizat meciul turneului de la Australian Open. A reușit o victorie importantă după o partidă spectaculoasă.

Partida a fost una dintre cele mai spectaculoase de până acum de la Australian Open. Cele două au jucat mereu la limită, au căutat să lovească agresiv, iar Tomljanovic a făcut tot ce a putut pentru a scurta punctele și a trimite mereu cât mai lung și mai variat.

Ambele jucătoare au alternat momentele foarte bune de joc cu greșelile neforțate și au alternat la conducerea jocului, însă valoarea și experiența Simonei și-au spus cuvântul pe final.

VICTORIEEE Simona Halep, după o revenire incredibilă, scor 4-6, 6-4, 7-5 cu Ajla Tomljanovic! Simona obține calificarea în turul 3 la Australian Open 2021, după ce a fost condusă cu 4-6, 6-4, 2-5!

12:46 Fantastica Simona face 4 game-uri la rând și va servi pentru calificare!

12:36 Game uriaș câștigat de Halep pe propriul serviciu, iar Simona trimite meciul în prelungiri: 4-6, 6-4, 5-5! Stăpânirea de sine a româncei o clatină pe Tomljanovic.

12:33 Simona Halep revine formidabil, câștigă două game-uri la rând și supraviețuiește la Australian Open: 4-6, 6-4, 4-5! Românca servește acum pentru a rămâne în meci.

12:26 Halep – Tomljanovic 4-6, 6-4, 2-5! Australianca e dezlănțuită, iar Simona se află într-o situație care pare fără ieșire.

12:21 Ajla Tomljanovic lovește nimicitor, din toate pozițiile, iar Simona Halep se află în mare încurcătură: 4-6, 6-4, 2-4!

12:18 Seria Simonei se oprește, iar Ajla trece în fața: 4-6, 6-4, 2-3!

12:15 Simona se trezește rapid și egalează, după două game-uri solide, 4-6, 6-4, 2-2!

12:06 Halep – Tomljanovic 4-6, 6-4, 0-2! Simona devine nervoasă și vociferează pe teren, iar Ajla este jucătoarea mai inspirată în startul decisivului.

12:00 Tomljanovic își adjudecă primul game din setul decisiv! Halep a ajuns târziu la o scurtă a adversarei, 4-6, 6-4, 0-1!

11:55 Seeet câștigat cu stil de Halep, 4-6, 6-4 cu Tomljanovic, și avem decisiv! Jucătoarea noastră a fost inspirată pe finalul setului și a egalat după un game alb de toată frumuseațea.

11:47 Simona e tot mai sigură pe ea și se desprinde pentru prima oară la două game-uri în acest set: 4-6, 5-3!

11:42 Halep – Tomljanovic 4-6, 4-3! Australianca începe să greșească, iar Simona revine frumos, câștigă două game-uri la rând și preia conducerea.

11:32 Patru break-uri în patru game-uri în setul secund, scor 4-6, 2-2! Serviciul Simonei rămâne vulnerabil, Ajla reușind al 5-lea break.

11:23 Halep – Tomljanovic 4-6, 1-1! Simona nu reușește să mențină un nivel constant! Deși a început actul al doilea cu break, Halep ratează un forehand în lungul liniei și pierde avantajul. Darren Cahill e căzut pe gânduri în tribune.

11:15 Set pierdut dramatic de Simona Halep, 4-6 cu Ajla Tomljanovic după 58 de minute! A doua favorită se află în mare încurcătură pe Arena Margaret Court! Game-ul în care a servit pentru a rămâne în set a fost unul pe muchie de cuțit, în care Simona a avut 40-0! Dar odată cu semnele de nervozitate au apărut și greșelile în jocul ei, iar Ajla a profitat.

11:00 Tomljanovic, încurajată și de prezența iubitului Berrettini, preia din nou conducerea: 5-4! Halep servește pentru a rămâne în set.

10:54 Halep scapă de un game complicat, în care a salvat două mingi de break: 4-4!

10:48 Simona întrerupe seria adversarei și recuperează break-ul pierdut mai devreme: 3-4, iar românii din tribune se fac și ei auziți.