Astăzi, 24 martie 2026, când europarlamentarul și președintele partidului S.O.S. România, Diana Iovanovici-Șoșoacă, este audiată de Comisia pentru Afaceri Juridice din cadrul Parlamentului European, oameni din toate colțurile țării și din diaspora îi transmit mesaje de încurajare. Printre ei, nu sunt doar membri ai partidului, ci și oameni care nu fac politică, dar care se regăsesc în lupta ei și simt că vocea ei a spus, de multe ori, ceea ce ei nu au avut curajul sau locul să spună.
„Telefoanele, mesajele și reacțiile venite pe toate canalele de comunicare arată că momentul de astăzi nu este perceput de oameni ca o simplă procedură juridică, ci ca o încercare de a reduce la tăcere o voce care a vorbit ani de zile despre nedreptăți, despre abuzuri și despre problemele reale ale românilor. Mulți dintre cei care au transmis mesaje spun că nu au mai avut până acum curajul să se implice public, dar că văd în ceea ce se întâmplă astăzi un semnal îngrijorător pentru oricine crede în libertatea de exprimare și în dreptul de a spune lucruri incomode fără teama unor represalii.
Membrii și simpatizanții S.O.S. România arată că susținerea pentru Diana Iovanovici-Șoșoacă nu vine doar din zona politică, ci și din partea unor oameni care au cunoscut-o în situații dificile, atunci când a intervenit pentru familii aflate în necaz, pentru femei fără apărare, pentru oameni care nu reușeau să fie ascultați de instituțiile statului. În numeroase mesaje, oamenii amintesc că au văzut-o implicându-se personal în cazuri pe care autoritățile le ignorau, că a vorbit despre istorie și despre respectul față de înaintași, că a contribuit la redeschiderea unor dosare uitate și că a fost alături de oameni în momente în care nimeni altcineva nu era dispus să își asume responsabilitatea.
Pentru mulți dintre cei care i-au scris, audierea de astăzi nu este doar despre un europarlamentar, ci despre dreptul fiecărui român de a avea o voce care să spună lucrurilor pe nume. Mesajele primite transmit același gând: că nu este singură și că, indiferent de rezultatul procedurii din fața Comisiei JURI, susținerea celor care cred în libertatea de a vorbi nu poate fi ridicată prin vot și nu poate fi anulată printr-un dosar. Partidul S.O.S. România mulțumește tuturor celor care au trimis mesaje de încurajare și arată că aceste reacții confirmă faptul că, dincolo de disputele politice, există oameni care înțeleg că libertatea se apără în fiecare zi, nu doar atunci când ne este pusă în pericol”, au transmis reprezentanții S.O.S. România.
”Diana, nu ești singură, românii sunt lângă tine”
Vorbiți în numele vostru, nu a altora. Sunt româncă dar nu sunt lângă ea.
Nu mă regăsesc absolut deloc în discursul, faptele și atitudinea acestui personaj de circ.
Esti „doamna” cum e Conchita Wurst.
De fapt esti acelasi troll abject care repeta in prostie injuraturi si alte mizerii la adresa lui Sosoaca si a rusilor aici, si pe Stiripesurse, si pe alte publicatii.
Prefer circul lui Soso in locul paradelor tale LGBTQ infecte.
Vorbește in numele tau trolule. Cel mai grotesc personaj din politică, duca-se invartinduse
Fiți tare nu au ce sa facă le este frica de dumneavoastră
ENACHESCU. GEORGETA. CHIAR DACA. SUNT. DEPARTE DE TARA. SUNT. LANGA DVS SI VA SUSTIN.DIN DIASPORA MULT MULT. RESPECT DOAMNA. DIANA.
Cândva , nu demult în secțiunea asta de comentarii erau sute de postări când venea vb de sosoaca. Acum? Priviți și voi cam câți susținători „din toate colțurile țării și din diaspora” sunt aici.
Între timp mulți s-au lămurit cum stă treaba cu Șoșoacă, Simion, Georgescu, Gavrilă și alte rebuturi politice.
Rebut esti tu cu tot cu neamul tau de alcoolici asistati social.
Crezi ca lumea nu-si da seama ca esti acelasi gunoi care injura lumea si pe Stiripesurse?
Te iubim duoana daiana!
Te iubim si noi pe tine, numai in gura.