Prima pagină » National » Mihai Dimian lansează mesaj contradictoriu: sprijină partidele, dar avertizează asupra efectelor asupra educației
Mihai Dimian lansează mesaj contradictoriu: sprijină partidele, dar avertizează asupra efectelor asupra educației

Mihai Dimian lansează mesaj contradictoriu: sprijină partidele, dar avertizează asupra efectelor asupra educației

25 feb. 2026, 12:20,
Redacția BZI în National

Rectorul Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, se află în centrul unei controverse după ce a publicat un mesaj considerat ambiguu, în contextul informațiilor potrivit cărora ar fi susținut pentru funcția de ministru al Educației.

Potrivit unei relatări publicate de Edupedu.ro, numele lui Mihai Dimian ar fi varianta agreată, cel puțin temporar, pentru portofoliul Educației, cu susținerea Partidul Social Democrat și în acord cu premierul Ilie Bolojan. Informațiile au generat reacții rapide în mediul academic și politic.

„Încurajez implicarea politică, dar politizarea a depășit limitele”

Într-un text publicat pe pagina sa de Facebook, rectorul afirmă că nu consideră problematic faptul ca profesorii să fie membri ai partidelor politice. Dimpotrivă, spune că formațiunile politice au nevoie de specialiști bine pregătiți și că implicarea cadrelor didactice poate contribui la creșterea calității actului decizional.

În același timp, Mihai Dimian susține că politizarea excesivă a educației în România a ajuns într-un punct nociv, afectând funcționarea sistemului. El precizează că, personal, a ales să dezvolte universitatea și comunitatea locală fără o implicare politică directă.

Mesajul a fost interpretat de unii drept o încercare de a păstra echilibrul între mediul academic și scena politică, fără a oferi însă clarificări concrete privind o eventuală nominalizare la minister.

Susținere politică sau independență declarată?

Conform informațiilor publicate de Edupedu.ro, Mihai Dimian nu ar fi membru al Partidului Național Liberal, însă ar beneficia de susținerea PSD și a conducerii Consiliul Național al Rectorilor, structură considerată apropiată de social-democrați.

De asemenea, publicația amintește că Mihai Dimian este perceput drept continuator al fostului ministru al Educației Valentin Popa, care a ocupat anterior funcția de rector al universității sucevene și care s-a suspendat din această poziție în perioada în care a făcut parte din Guvernul Dăncilă.

În plus, alegerea lui Mihai Dimian la conducerea universității a avut loc în contextul în care a fost singurul candidat la funcția de rector, în timp ce Valentin Popa a devenit președinte al Senatului universitar.

Fără un răspuns clar despre minister

Deși rectorul a subliniat că nu este membru al niciunui partid, el nu a clarificat dacă a acceptat sau nu o eventuală propunere pentru funcția de ministru al Educației și nici dacă beneficiază oficial de sprijin politic.

Mesajul său se încheie într-o notă personală, evocând faptul că provine dintr-o familie modestă și că parcursul său profesional a fost posibil datorită educației, nu relațiilor sau sprijinului politic.

Rămâne însă întrebarea dacă declarația sa reprezintă o delimitare reală față de influența politică sau doar o poziționare strategică într-un moment în care numele său este vehiculat pentru una dintre cele mai importante funcții din sistemul educațional românesc.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 februarie 2026
25 februarie 2026