Prima pagină » Local » Muncitorii de la Salubris Iași strâng zăpada de pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt – VIDEO

Muncitorii de la Salubris Iași strâng zăpada de pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt – VIDEO

17 feb. 2026, 10:03, 3 ,
Redacția BZI în Local

Echipele Salubris intervin pentru îndepărtarea zăpezii de pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt din municipiul Iași. Muncitorii acționează pentru curățarea carosabilului și a trotuarelor, astfel încât circulația pietonilor și a mașinilor să se desfășoare în condiții cât mai bune.

Intervenția are loc în contextul ninsorilor din ultimele zile, care au dus la depunerea unui strat de zăpadă în zona centrală a orașului. Pe lângă strângerea zăpezii, se acționează și pentru prevenirea formării poleiului.

Autoritățile recomandă șoferilor să circule cu prudență, să adapteze viteza la condițiile de drum și să folosească autoturisme echipate corespunzător pentru sezonul rece.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Comentarii
  • suntem aidoma triburilor indigene din Amazonia, Oceania si Africa

    un oras mizerabil – noroi, balti, mazga, zapada neagra pleoscaita. te faci ca porcu daca te duci sa iei o paine sau sa duci gunoiul. mai pui si traficul asta non stop de masini ce tranziteaza toate arterele orasului si cara pe pneuri noroi si pamant.

    ma uitam pe youtube in Japonia cum spala strazile trotuarele, nu numai companiile de salubritate ci si cetatenii, lucratorii comerciali. facuse cineva un experiment mergan cu sosete albe prin oras, erau imaculate si a mers pe jos distanta mare.

    • În țările civilizate țin sub control, în primul rând, sursele de praf și noroi. Dacă pe astea le rezolvi și ții și infrastructura rutieră și pietonală la un nivel bun, e ușor să menții orașul curat.

  • Asta e menirea lor? Urasc iarna desi’s nascut in ea. Toti stau doar si se uita si nimeni nu da la lopata.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 martie 2026
14 martie 2026