Prima pagină » Local » Noi locuri de parcare sunt scoase la licitație de Primăria Iași! Iată care sunt străzile unde trebuie să plătești pentru a-ți lăsa autoturismul
Noi locuri de parcare sunt scoase la licitație de Primăria Iași! Iată care sunt străzile unde trebuie să plătești pentru a-ți lăsa autoturismul

Noi locuri de parcare sunt scoase la licitație de Primăria Iași! Iată care sunt străzile unde trebuie să plătești pentru a-ți lăsa autoturismul

25 oct. 2025, 02:00,
Alexandra MAISNER în Local

Noi locuri de parcare sunt scoase la licitație în vederea închirierii, de către Primăria Municipiului Iași

La începutul lunii noiembrie 2025, Direcția de Exploatare Patrimoniu, din cadrul administrației publice locale, va organiza două proceduri de licitație cu strigare, în vederea închirierii unui număr de 3 locuri de parcare pe trei străzi din Iași.

Noi locuri de parcare sunt scoase la licitație de Primăria Iași

Municipiul Iași organizează, în data de 06.11.2025, ora 11:00, la sediul Direcției Exploatare Patrimoniu, din șos. Națională, nr. 43, et. 6, licitația publică cu strigare pentru închirierea locului de parcare cu numărul 04 situat în parcarea de pe strada Mușatini, numărul 49. Drept de participare la licitație au locatarii din blocurile: Q3, U2, P1, P2 și V3. Este important de precizat că data-limită de depunere a dosarelor este 04.11.2025, ora 13:00. În aceeași zi, însă de la ora 12:00, primăria va mai organiza o licitație cu strigare. De această dată, pentru a fi închiriate locurile de parcare cu numerele 6 și 10. Acestea sunt situate pe strada Decebal, numărul 8. În același sens, trebuie știut că doar locatarii care au domiciliul în blocurile C1, B2, Z7 și A1 pot depune documentele și, implicit, pot participa la licitație. Data-limită de depunere este tot 4 noiembrie 2025, ora 13:00.

Administrația publică locală a anunțat și faptul că licitația programată în data de 28 octombrie 2025, de la ora 12:00, a fost anulată. Aceasta avea ca obiect închirierea locurilor de parcare de pe strada Fundac Lascăr Catargi, numărul 22. Primăria a precizat că procedura va fi reprogramată ulterior.

Amintim aici că, în data de 4 noiembrie 2025, ora 12:00, la sediul Direcției Exploatare Patrimoniu, din Șos. Națională, nr. 43, et. 6, va avea loc licitația publică cu strigare pentru închirierea locurilor de parcare cu numerele 4, 14 și 16 situate în parcarea de pe strada Ciric, numărul 38A. Drept de participare la licitație au locatarii din blocurile: L2, Q3, Q4, V1, V21, V22 și X3. Data-limită de depunere a dosarelor: 30 octombrie 2025, ora 13:00.

În aceeași zi, tot pe data de 4 noiembrie 2025, administrația publică locală va mai organiza o licitație cu strigare, dar la ora 10:00. Este vorba despre închirierea locului de parcare cu numărul 9, situat în parcarea de reședință de pe strada Oancea, numărul 16. Este important de știut că drept de participare au doar ieșenii care locuiesc în blocurile 352, 353 și 354. Și în acest caz, data-limită de depunere a dosarelor este 30 octombrie 2025.

În vederea înscrierii la licitație, documentele necesare se depun în format electronic (scan), pe adresa de e-mail a Serviciului Administrare Parcări – Direcția Exploatare Patrimoniu, dedicată exclusiv pentru primire documente licitații, respectiv: licitatii.camera15@gmail.com.

Ce documente trebuie să depună ieșenii pentru a închiria un loc de parcare

Documentele necesare înscrierii la licitație sunt cererea de înscriere, cartea de identitate cu domiciliul stabil sau reședința unde se dorește închirierea locului de parcare pentru persoanele fizice, iar pentru persoanele juridice sunt necesare certificatul de înregistrare la Registrul Comerțului, cartea de identitate a reprezentantului legal al societății care participă la licitație, actul de proprietate sau de chirie a apartamentului sau a spațiului, certificatul de înmatriculare a autoturismului, certificatul de atestare fiscală și dovada plății taxelor de participare la licitație. Toate acestea trebuie depuse în format electronic (scanat), la adresa de e-mail a Serviciului Administrare Parcări – Direcția Exploatare Patrimoniu, cu scop exclusiv de primire a documentelor pentru licitație.

Noi locuri de parcare sunt scoase la licitație în vederea închirierii, de către Primăria Municipiului Iași. Este vorba despre un număr de 3 astfel de locuri.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Adrian Cuculis, despre ucigașul de 13 ani: „Poate fi scos din ţară!”
Avocatul Adrian Cuculis a spus despre ucigașul de 13 ani că nu are răspundere penală și poate să fie scos din țară și singura măsură pe care o are este una pe natură administrativă. Ucigașul de 13 ani poate fi scos din ţară! Avocatul familiei lui Mario Berinde, Adrian Cuculis, a declarat că „din punctul […]
Adrian Cuculis, despre ucigașul de 13 ani: „Poate fi scos din ţară!”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
31 ianuarie 2026
31 ianuarie 2026
Articole similare
Gaborul dă târcoale elevelor de la liceul ăsta
02:00
Gaborul dă târcoale elevelor de la liceul ăsta
Povestea de succes a lui Vasile Preutescu, legumicultorul din Iași care aduce pe mesele clienților roșiile copilăriei. Nimeni nu își imaginează de unde ia semințele. „E vorba de sănătate, fizică și mentală”
02:00
FOTOVIDEO Povestea de succes a lui Vasile Preutescu, legumicultorul din Iași care aduce pe mesele clienților roșiile copilăriei. Nimeni nu își imaginează de unde ia semințele. „E vorba de sănătate, fizică și mentală”
Lovitură pentru crescătorii de animale din Iași, în 2026. Ionuț Popa: „Nu ne mai mirăm de nimic în țara asta”
02:00
Lovitură pentru crescătorii de animale din Iași, în 2026. Ionuț Popa: „Nu ne mai mirăm de nimic în țara asta”
Descoperire macabră la Costuleni: o femeie a fost găsită moartă în curtea casei, chiar de către fiul ei. Polițiștii anchetează decesul
02:00
EXCLUSIV Descoperire macabră la Costuleni: o femeie a fost găsită moartă în curtea casei, chiar de către fiul ei. Polițiștii anchetează decesul
Adolescenții se confruntă din ce în ce mai des cu probleme emoționale. Alina Romaniuc, psiholog: „Ei au frici excesive, teamă de eșec și atacuri de panică”
02:00
Adolescenții se confruntă din ce în ce mai des cu probleme emoționale. Alina Romaniuc, psiholog: „Ei au frici excesive, teamă de eșec și atacuri de panică”
Lucrări de mântuială făcute de Citadin SA pe dealul Galata. Compania a încasat zeci de mii de lei de la primărie pentru reparații care rezistă câteva zile
02:00
FOTO Lucrări de mântuială făcute de Citadin SA pe dealul Galata. Compania a încasat zeci de mii de lei de la primărie pentru reparații care rezistă câteva zile
AFIR deschide măsura DR-19 – „Investiții neproductive la nivel de fermă” în luna februarie 2026. Banii sunt pentru protecția culturilor din fermă
02:00
AFIR deschide măsura DR-19 – „Investiții neproductive la nivel de fermă” în luna februarie 2026. Banii sunt pentru protecția culturilor din fermă
Primăria Iași scoate la licitație peste 30 de locuri de parcare! Acestea sunt situate pe șase străzi din municipiu
02:00
Primăria Iași scoate la licitație peste 30 de locuri de parcare! Acestea sunt situate pe șase străzi din municipiu
„Plugarul și moartea”, unul dintre cele mai premiate spectacole ale Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași, se joacă la Sala Mare
02:00
„Plugarul și moartea”, unul dintre cele mai premiate spectacole ale Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași, se joacă la Sala Mare
Andrei Mocanu, un preot din Iași, a cerut ajutor pe Facebook pentru a plăti factura la căldură a bisericii: „Nu pot pune presiune pe oamenii care pur și simplu nu au de unde”
02:00
FOTO Andrei Mocanu, un preot din Iași, a cerut ajutor pe Facebook pentru a plăti factura la căldură a bisericii: „Nu pot pune presiune pe oamenii care pur și simplu nu au de unde”