Prima pagină » National » O barjă cu peste 1.100 tone de îngrășăminte chimice s-a scufundat pe Dunăre. Autoritățile monitorizează poluarea
O barjă cu peste 1.100 tone de îngrășăminte chimice s-a scufundat pe Dunăre. Autoritățile monitorizează poluarea

O barjă cu peste 1.100 tone de îngrășăminte chimice s-a scufundat pe Dunăre. Autoritățile monitorizează poluarea

13 ian. 2026, 15:20,
Redacția BZI în National

O barjă încărcată cu 1.133 tone de îngrășăminte chimice pe bază de azot s-a scufundat pe 10 ianuarie 2026 pe Dunăre, în apropiere de orașul Zimnicea. Incidentul a fost confirmat de reprezentanții Căpităniei Giurgiu și de autoritățile locale, care au subliniat că zona nu se află „în niciun pericol” pentru populație.

Barja, denumită Phoenix Jupiter, este sub pavilion slovac, iar armatorul este compania Straman D.O.O., potrivit declarațiilor directorului Căpităniei Giurgiu, Florin Oprea, pentru G4media. Nava a eșuat inițial pe 20 decembrie 2025, iar ulterior a început să ia apă, scufundându-se complet pe 10 ianuarie 2026.

Barja Phoenix Jupiter, încărcată cu îngrășăminte chimice, s-a scufundat complet

Potrivit șefului Căpităniei, marfa transportată este vrac, nu ambalată în saci sau paleți, fiind depozitată direct în magazia navei. Oprea a explicat că barja a lovit uscatul, fenomen obișnuit în navigația fluvială, ceea ce a provocat o gaură în corpul navei, determinând acumularea rapidă de apă și, în cele din urmă, scufundarea totală a acesteia.

Armatorul a fost notificat că are un termen de 10 zile pentru a curăța locul incidentului, iar autoritățile monitorizează situația pentru a preveni orice risc de poluare. Apele Române au prelevat probe din Dunăre pentru a evalua eventualele efecte asupra mediului.

Primăria orașului Zimnicea a transmis printr-un mesaj oficial pe Facebook că incidentul nu pune în pericol orașul sau locuitorii săi. Potrivit municipalității, organele abilitate monitorizează constant riscul de poluare, iar cercetările zilnice arată că nu s-a produs nicio contaminare a apelor Dunării. Totodată, circulația și transportul pe fluviu nu sunt afectate.

Primarul Zimnicei, Petre Pârvu, a reafirmat că barja aparține unui armator român și că autoritățile locale colaborează cu instituțiile competente pentru a gestiona incidentul. De asemenea, situația rămâne sub monitorizare permanentă, iar echipele de intervenție sunt pregătite să intervină dacă apar modificări în starea barjei sau riscuri suplimentare pentru mediu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Crește vârsta de pensionare! Decizia Guvernului Bolojan îi înspăimântă pe bugetari!
Guvernul Bolojan a decis creștea vârstei de pensionare pentru angajații din în MAI, MApN, SRI și SPP pentru a evita concedierile și tăierile de salarii. Ministrul Apărării, Radu Miruță, a precizat că decizia de creștere a vârstei de pensionare pentru angajații Ministerului Apărării, ai Ministerului de Interne și ai structurilor SRI și SPP a fost […]
Crește vârsta de pensionare! Decizia Guvernului Bolojan îi înspăimântă pe bugetari!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 ianuarie 2026
14 ianuarie 2026