Prima pagină » Coronavirus » O femeie însărcinată, confirmată cu coronavirus la Spitalul Medlife. Nașterile, suspendate – UPDATE
O femeie însărcinată, confirmată cu coronavirus la Spitalul Medlife. Nașterile, suspendate - UPDATE

O femeie însărcinată, confirmată cu coronavirus la Spitalul Medlife. Nașterile, suspendate – UPDATE

24 mart. 2020, 11:22,
în Coronavirus

UPDATE: Activitatea de nașteri este suspendată în acest moment. Nicio altă mămică internată nu a intrat în contact cu pacienta confirmată. În acest moment pacientele sunt în deplină siguranță, urmând că împreună cu DSP ul să decidem testarea acestora și după caz, externarea acestora.

Știre inițială

O femeie însărcinată a fost confirmată cu coronavirus, astăzi, 24 martie 2020, la Spitalul privat Medlife.

Este vorba despre o femeie care s-a internat în maternitatea Medlife Grivița pentru o naștere.

“Am ținut încă din primul moment legătura cu autoritățile și am implementat toate măsurile care se impun în această situație

În data de 13 martie 2020, pacienta s-a internat în Maternitatea MedLife Grivița pentru naștere, prezentând contracții, fără vizite în alte unităţi MedLife. La momentul internării pacienta nu prezenta nici o simptomatologie specifică patologiei respiratorii acute și a declarant, în scris, pe proprie răspundere, că nu a călătorit într-o zonă cu risc și nu a interacționat cu nici o altă persoană suspectă COVID 19 sau care provine din zonele galbene sau roșii, după cum sunt definite de către Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile.

În timpul operației de cezariană, pacienta a suferit un puseu febril, care a fost stabilizat în scurt timp. În acest context, pacienta a revenit asupra declarației, menționând că a intrat în contact cu o persoană recent întoarsă din Spania. Ca urmare, echipa medicală a contactat Direcţia de Sănătate Publica în vederea evaluării cazului. La momentul respectiv, reprezentanţii DSP au transmis instituţiei noastre ca pacientă nu îndeplineşte criteriile pentru testare. La o săptămână de la naştere, timp în care evoluţia a fost favorabilă, pacienta a declanşat un nou episod de febră, dezvoltând pneumonie.

Astfel în data de 20 martie, medicii au insistat pentru efectuarea unor investigaţii suplimentare, fiind reluate discuţiile cu DSP în vederea testării pentru COVID-19.

De la momentul recoltării pentru test, în conformitate cu protocoalele în vigoare şi cu procedurile transmise de către Ministerul Sănătăţii, au fost puse în aplicare imediat măsurile care se impun, pacienta fiind izolată. Mai mult, aceasta a fost carantinata fata de restul pacienţilor şi a personalului medical şi auxiliar din maternitate, la ea având acces doar medicul curant şi asistentă, echipaţi corespunzător.

În seara zilei ieri, 23 martie, rezultatul testului pentru pacienta a fost confirmat pozitiv. Pacientă, alături de nou-născut, au fost transferaţi către Institutul de Boli Infecţioase „Prof. Dr. Matei Balş”. Aceştia se aflau într-o stare bună, mama fiind cu simptomatologie respiratorie în remisie.

Menţionăm că pe toată perioada internării am comunicat starea pacientei către Direcţia de Sănătate Publica pentru a decide oportunitatea testării pentru COVID 19 şi a pune în aplicare măsurile care se impun în funcţie de tabloul clinic.

Am demarat o anchetă epidemiologica, urmând ca în cel mai scurt timp să comunicăm Direcţiei de Sănătate Publica o evaluare a persoanelor expuse, astfel încât să se poată începe cât mai curând testarea acestora. În acest moment, nici unul dintre contactii direcţi ai pacientei pe perioada spitalizării, nu este simptomatic.

Pe această cale, facem un apel către toţi pacienţii care ajung într-o unitate medicală, publică sau private, de a respecta în totalitate măsurile de prevenţie epidemiologică impuse de către autorităţi şi de a da dovadă de reponsabilitate şi transparenta totală în relaţia cu personalul medical. În aceste momente critice de pandemie, este esenţial să se conştientizeze importanta transmiterii informaţiilor corecte şi complete pentru a ţine în siguranţă personalul medical şi a limita răspândirea bolii. De acţiunile individuale ale fiecăruia depide siguranţa noastră, a tuturor.”, se arată în comunicatul transmit de Medlife.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026