Prima pagină » International » O jurnalistă a fost reținută de poliție pentru divulgare de secrete de stat: „Ar putea fi o ameninţare la adresa libertăţii presei şi a confidenţialităţii surselor”

O jurnalistă a fost reținută de poliție pentru divulgare de secrete de stat: „Ar putea fi o ameninţare la adresa libertăţii presei şi a confidenţialităţii surselor”

21 sept. 2023, 14:20, 1 ,
în International

O jurnalistă a fost reţinută de poliţia franceză în legătură cu un articol din 2021 în care susţinea că Egiptul s-a folosit de serviciile secrete franceze pentru a ţinti şi a ucide civili, arestarea sa fiind denunţată de organizaţiile de apărare a drepturilor omului, relatează BBC. Poliţia a percheziţionat marţi casa Arianei Lavrilleux şi ulterior a luat-o în custodie. Avocatul acesteia a declarat că jurnalista a fost interogată în cadrul unei anchete privind compromiterea securităţii naţionale.

Lavrilleux a fost interogată de ofiţeri din cadrul serviciului de informaţii francez – Direcţia Generală de Securitate Internă (DGSI).

Joi dimineață, Arianei Lavrilleux a anunțat pe Twitter că este liberă și a scris că „jurnalismul nu este o crimă”.

Articolul său din 2021 se baza pe documente secrete scurse şi susţinea că autorităţile egiptene s-au folosit de serviciile de informaţii franceze care urmăreau militanţi jihadişti pentru a bombarda şi a ucide contrabandişti la graniţa dintre Egipt şi Libia între 2016 şi 2018. Potrivit raportului, forţele franceze au fost implicate în „cel puţin 19 bombardamente” împotriva civililor.

Articolul a fost publicat de Disclose, un site francez de jurnalism de investigaţie.

Disclose a afirmat că autorităţile franceze, sub preşedinţia lui François Hollande şi Emmanuel Macron, au fost „informate în mod constant” de către personalul de la „mai multe departamente militare” cu privire la aceste evoluţii, dar preocupările lor au fost ignorate.

Ariane Lavrilleux a publicat în 2021 un articol în care susținea că Egiptul s-a folosit de serviciile secrete franceze pentru a ţinti şi a ucide civili

La momentul publicării, Disclose a recunoscut că raportul includea secrete de securitate naţională, dar a declarat că le împărtăşeşte „în numele unui principiu fundamental al democraţiei: dreptul la informare”.

„Noţiunea de informaţii clasificate nu poate fi invocată pentru a proteja o campanie de execuţii arbitrare împotriva civililor”, a proclamat Disclose. De asemenea, site-ul a afirmat că, prin publicarea articolului, îşi asumă cu bună ştiinţă riscul de a „încălca legea”.

După publicarea anchetei, Ministerul francez al Forţelor Armate a depus o plângere juridică pentru „încălcarea secretelor apărării naţionale”.

Amnesty International Franţa a condamnat arestarea jurnalistei. Organizaţia Reporteri fără Frontiere şi alte grupuri de apărare a drepturilor omului au emis, de asemenea, declaraţii de condamnare a arestării.

„Suntem foarte îngrijoraţi”, a declarat Katia Roux de la Amnesty. „A lua în custodia poliţiei o jurnalistă pentru că şi-a făcut meseria, mai mult decât atât, pentru că a dezvăluit informaţii de interes public, ar putea fi o ameninţare la adresa libertăţii presei şi a confidenţialităţii surselor”, a subliniat Karia Roux.

Comitetul pentru Protecţia Jurnaliştilor (CPJ) a cerut eliberarea Arianei Lavrilleux, a solicitat ca toate anchetele penale împotriva sa să fie abandonate şi a afirmat că poliţia ar trebui să se abţină de la a o interoga cu privire la sursele sale. „Jurnaliştii trebuie să poată relata liber despre probleme de apărare şi securitate naţională. Interogarea reporterilor cu privire la sursele lor confidenţiale îi supune la presiuni nejustificate şi ar putea avea un efect de intimidare asupra reportajelor din domeniul apărării”, a declarat Attila Mong, reprezentantul CPJ pentru Europa.

Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
redactia.ro
Ce cadou îi pregătește Vladimir Putin lui Donald Trump pentru toată concesiile pe care SUA le face pentru Rusia
Bugetul.ro
Cardurile românilor, alimentate cu 375 de lei. Guvernul a decis ca pensiile acestor seniori să fie majorate cu o sumă considerabilă în perioada următoare
a1.ro
EXCLUSIV| Giulia și Vlad Huidu, unul dintre cuplurile finaliste Power Couple, sezonul 2. Cum le-a schimbat show-ul căsnicia
Playtech.ro
Dumnezeule! Cum a apărut Mama Geta la maternitate pentru a-şi cunoaşte nepoata. Culiță Sterp a şi filmat-o
observatornews.ro
Cum arată viaţa unui dependent de jocuri de noroc. Iancu Guda: "Sunt tragedii, familii destrămate"
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Demisia lui Ciolacu. Bomba anunțată de Ponta
SportpeSurse
Planul de sute de milioane de euro pus în aplicare de Karina Pavăl. Cum vrea familia din Bacău să îl detroneze pe Ion Țiriac
Playtech.ro
Casa Maură, clădirea unică din București. Mulți cred că a fost templu masonic, povestea ei este fascinantă
Dailybusiness.ro
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
RomaniaTV
Bombă în showbiz! Botezatu și-a făcut iubită cu 40 de ani mai mică decât el. Nicolle e model și are 18 ani: Am educat-o bine
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Cuplul-surpriză al momentului! Mădălina Ghenea şi Sebastian Stan, împreună! Unde şi cum au fost surprinşi cei doi
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi
Comentarii
  • Franța, criminali și troglodiți, așa cum sunt javrele din Ucraina: “ Fasciștii ucrainieni au ucis în anii 1941-1943 un număr de 5.200.000 (cinci milioane două sute de mii) de civili din Ucraina (naționalități conlocuitoare, mare parte din ei de etnie rusă) și au omorât aproape 900.000 (nouă sute de mii) de evrei. Numărul polonezilor uciși a fost de 200.000 (două sute de mii). Au fost executați peste 400.000 (patru sute de mii) de militari sovietici care fuseseră luați prizonieri de germani sau se predaseră.”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 martie 2025
05 martie 2025