Prima pagină » Coronavirus » OMS, ridicarea restricţiilor trebuie să fie graduală
OMS, ridicarea restricţiilor trebuie să fie graduală

OMS, ridicarea restricţiilor trebuie să fie graduală

21 apr. 2020, 11:00,
în Coronavirus

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a avertizat marţi că ridicarea oricăror restricţii impuse pentru stăvilirea transmiterii noului coronavirus trebuie să fie graduală, întrucât dacă interdicţiile vor fi relaxate prea curând va exista o recrudescenţă a infectărilor, informează Reuters.

Măsurile de izolare s-au dovedit eficiente, iar oamenii trebuie să fie pregătiţi pentru a adopta un stil de viaţă diferit, care să permită funcţionarea societăţii, dar şi ţinerea sub control a răspândirii coronavirusului, a spus Takeshi Kasai, director regional pentru Pacificul de Vest în cadrul OMS.

Trebuie să adaptăm felul în care trăim, precum şi sistemele de sănătate odată cu desfăşurarea epidemiei, a susţinut Kasai în timpul unei conferinţe de presă online.

„Cel puţin până când va fi identificat un vaccin sau un tratament eficient, acest proces va trebui să devină noua noastră normalitate”.

Guvernele care iau în considerare ridicarea restricţiilor trebuie să procedeze cu prudenţă şi în mod gradual, monitorizând în continuare situaţia epidemiologică, a mai spus acesta. Atât timp cât virusul circulă, nicio ţară nu este pusă la adăpost în faţa unei potenţiale epidemii copleşitoare, a mai precizat oficialul.

„Indivizii şi societatea trebuie să fie pregătiţi pentru un stil de viaţă diferit”, a spus acesta.

Deşi regiunea Pacificului de Vest nu a fost atât de grav lovită de pandemie în ultimele săptămâni în comparaţie cu Statele Unite sau Europa, a existat o creştere a numărului de cazuri în ţări precum Japonia şi Singapore.

Kasai avertizează de asemenea că epidemia nu trebuie să perturbe programele de vaccinare împotriva altor boli precum poliomielită, rujeola şi rubeola. În caz contrar, regiunea Pacificului de Vest s-ar putea confrunta cu o nouă criză în contextul în care sistemele de sănătate sunt deja suprasolicitate, a mai spus Takeshi Kasai.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Motivul pentru care Alicia, tânăra de 18 ani din Bihor, a fost ucisă în timpul practicii
S-a aflat motivul pentru care Alicia, tânăra de 18 ani din Bihor, a fost ucisă în timpul practicii. Suspectul a fost prezentat în fața judecătorilor de la Tribunalul Bihor și arestat preventiv pentru 30 de zile sub acuzația de omor calificat. În timpul audierilor, acesta a susținut că își dorea o relație cu adolescenta, însă […]
Motivul pentru care Alicia, tânăra de 18 ani din Bihor, a fost ucisă în timpul practicii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 mai 2026
11 mai 2026