Prima pagină » Sport » Orașul Munchen va găzdui în continuare meciuri la Campionatul European! 30 aprilie, termenul limită impus de UEFA
Orașul Munchen va găzdui în continuare meciuri la Campionatul European! 30 aprilie, termenul limită impus de UEFA

Orașul Munchen va găzdui în continuare meciuri la Campionatul European! 30 aprilie, termenul limită impus de UEFA

01 mai 2020, 04:00,
în Sport

Orașul Munchen va găzdui în continuare meciuri la Campionatul European, turneul final amânat pentru vara anului următor. Consiliul local a votat ca Allianz Arena, stadionul lui Bayern Munchen, să nu se retragă din proiect, anunță lesoir.be.

Mai multe orașe au pus sub semnul întrebării găzduirea meciurilor de la turneul final, din cauza pandemiei de coronavirus. Oricum, până pe 30 aprilie toate ar trebui să dea un răspuns final cu privire la disponibilitatea de a mai găzdui meciuri la Euro 2020.

Orașul Munchen va găzdui patru meciuri de la turneul final. Mai exact trei din cadrul grupei F (Franța – Germania, Portugalia – Germania și Germania cu câștigătoarea play-off-ului A sau D), respectiv un meci din cadrul sferturilor de finală.

România ar putea găzdui mai multe meciuri la Euro 2020

EURO 2020 care ar fi trebuit să aibă loc în acest an a fost amânat pentru 2021, din cauza pandemiei de COVID-19 care s-a abătut asupra întregii lumi. Turneul final ar fi urmat să fie organizat de 12 orașe, dar nu toate au confirmat că vor să mai organizeze și anul următor.
În aceste condiții, România ar putea primi de la UEFA mai multe meciuri, față de cele 4 pe care le are în prezent. Anunțul a fost făcut de președintele FRF, Răzvan Burleanu.

„Suntem în discuții cu UEFA, pentru a organiza mai multe meciuri de la EURO, în caz că este nevoie”, a anunțat Burleanu la Pro X.

EURO 2020 va avea loc între 11 iunie și 11 iulie 2021

După Roma și Bilbao, acum și Copenhaga vine și anunță că nu știe dacă poate finaliza noul proiect pentru EURO 2020 la termenul impus de UEFA. 30 aprilie este termenul până la care cele 12 orașe desemnate gazde pentru turneul final urmează să prezinte la UEFA garanțiile scrise pentru organizarea meciurilor

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iulie 2026
25 iulie 2026