Prima pagină » Local » Patru vieți, salvate într-o singură săptămână, la Spitalul Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași, prin transplanturi renale!

Patru vieți, salvate într-o singură săptămână, la Spitalul Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași, prin transplanturi renale!

04 aug. 2025, 02:00,
Codruța ȘOROAGĂ în Local

În ultima săptămână, la Spitalul Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași au fost efectuate patru transplanturi renale, pacienții cu afecțiuni grave primind o șansă la o viață normală. Organele au fost prelevate de la doi donatori aflați în moarte cerebrală, unul din Oradea, iar celălalt din Timișoara. De asemenea, a avut loc și un transplant renal de la un donator viu.

În ultima săptămână, la Spitalul Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași au fost efectuate 4 transplanturi renale

Trei persoane au primit o nouă șansă la viață, după ce familia unui pacient în vârstă de 49 de ani, aflat în moarte cerebrală, a ales ca organele acestuia să fie donate. Astfel, s-au prelevat rinichii și ficatul.

„28–29 iulie 2025. La Spital Clinic Județean de Urgență Bihor – Oradea a avut loc o prelevare de la un donator de sex masculin, în vârstă de 49 de ani, aflat în moarte cerebrală în urma unui traumatism cranio-cerebral sever. În urma acesteia s-au efectuat: un transplant hepatic și un transplant renal la Institutul Clinic Fundeni și un transplant renal la Spitalul Clinic «Dr. C. I. Parhon», Iași. Din echipa medicală au făcut parte: dr. Ștefan Pataki (medic primar ATI), dr. Oana Popa (medic rezident ATI), as. Otto Gergely, as. Emese Pataki, as. Mihaela Popoviciu, coordonator prelevare as. șef Cotrău Petru, medic legist dr. Narcis Vâlceanu (medic primar)”, au transmis reprezentanții Agenției Naționale de Transplant.

Unul dintre transplanturi a fost cu organ de la donator viu

Și la Centrul de prelevare Timișoara a avut loc o prelevare multiorgan. Rinichii unei femei de 56 de ani, aflată în moarte cerebrală, au ajuns la Spitalul Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași, la doi pacienți cu grave probleme renale.

„31 iulie–1 august 2025. La Centrul de prelevare Timișoara a avut loc o prelevare multiorgan de la o femeie în vârstă de 56 de ani, aflată în moarte cerebrală în urma rupturii unei malformații arterio-venoase (MAV). Au fost realizate un transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale la Spitalul Clinic «Dr. C. I. Parhon» Iași și de cornee – Spitalul Clinic de Urgențe Oftalmologice București. Coordonarea procesului de prelevare a fost asigurată de dr. Giorgiana Bobouțanu, coordonator transplant, alături de dr. Adina Vlad – KDP, alături de echipa de rezidenți ATI condusă de dr. Puiu Georgiana. Sprijinul vital al secției ATI, condusă de conf. dr. Ovidiu Bedreag, echipa de gardă ATI. Expertiza în imagistică a dr. Aida Iancu (Radiologie) a contribuit la succesul acestei intervenții. Mulțumim echipei chirurgicale din cadrul clinicii III: Pîrvu Cătălin, Lazea Răzvan, Tudor Popoiu, Albu Răzvan, alături de toată echipa de gardă Clinica Chirurgie III. Mulțumim prof. Munteanu, șef Clinică Oftalmologie, pentru sprijinul în recoltarea de cornee. Transmitem întreaga noastră recunoștință familiilor donatorilor, care, în cele mai dificile momente, au ales să ofere viață altora. Le mulțumim echipelor medicale implicate pentru profesionalismul și dedicarea cu care susțin zilnic șansa la viață a pacienților din România”, au transmis reprezentanții Agenției Naționale de Transplant.

În săptămâna ce tocmai a trecut, la Spitalul Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași a  fost realizat și un transplant renal cu organ de la donator viu.

„Am avut un primitor de la donator viu, un rinichi de la donator cadaveric din Oradea și doi rinichi de la donator cadaveric din Timișoara”, a transmis conf. dr. Ionuț Nistor, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
22 august 2026
22 august 2026