Prima pagină » Local » Percheziții la Iași într-un dosar de 7 milioane de euro! Grupare de escroci cu firme și leasinguri false
Percheziții la Iași într-un dosar de 7 milioane de euro! Grupare de escroci cu firme și leasinguri false

Percheziții la Iași într-un dosar de 7 milioane de euro! Grupare de escroci cu firme și leasinguri false

03 nov. 2025, 10:59, 2 ,
Redacția BZI în Local

O operațiune de amploare a polițiștilor din Capitală și a procurorilor a scos la iveală o rețea complexă de escroci care ar fi înșelat mai multe instituții financiare și firme de leasing cu documente falsificate, provocând un prejudiciu de peste 7 milioane de euro. Luni dimineață, 3 noiembrie, anchetatorii au descins în 15 locații din București, Ilfov și Iași, în cadrul unui dosar penal care vizează constituirea unui grup infracțional organizat și înșelăciune în formă continuată cu consecințe deosebit de grave.

Potrivit informațiilor furnizate de Poliția Capitalei, în anul 2024 s-ar fi format în București o rețea de criminalitate organizată, care a acționat și pe teritoriul județului Iași. Scopul grupării: obținerea unor câștiguri uriașe prin credite frauduloase și contracte de leasing bazate pe acte falsificate.

Percheziții la Iași și București, prejudiciu uriaș de peste 7 milioane de euro

Schema era bine pusă la punct. Membrii rețelei (în total 14 suspecți) ar fi preluat sau înființat mai multe firme cu un istoric bun de creditare, tocmai pentru a nu ridica suspiciuni. După ce deveneau proprietarii acestor societăți, falsificau bilanțurile contabile și situațiile financiare, creând aparența unei activități profitabile. Cu aceste documente falsificate, solicitau credite bancare importante și încheiau contracte de leasing pentru autoturisme de lux.

Anchetatorii susțin că toate aceste tranzacții erau făcute pe baza unor acte de identitate și date financiare falsificate, iar banii obținuți erau rapid transferați între conturile firmelor controlate de grupare, pentru a ascunde urmele.

Prejudiciul total provocat de rețea este estimat la aproximativ 35 de milioane de lei, adică peste 7 milioane de euro.

Liderul grupării, care coordona întreaga schemă, este urmărit internațional, iar autoritățile încearcă în prezent să îl localizeze și să obțină extrădarea sa. În paralel, au fost emise 17 mandate de aducere, iar suspecții urmează să fie audiați la sediul procurorilor din Capitală.

La acțiune au participat și jandarmii din cadrul Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei, care au oferit sprijin pentru asigurarea perimetrului și intervenția în forță acolo unde a fost necesar.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Comentarii
  • Bravo,au folosit AI? Numai așa se explică de ce ANAF și cei de la Agenția de Spalare a Banilor nu au descoperit Excrocheria. Inteligenta Artificiala foarte benefica pentru a stopa CORUPTIA.

  • Wow! Urmează destructurarea rețelelor de babe care vând leuștean de contrabandă contrafăcut.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 martie 2026
14 martie 2026