În doar trei zile de la inaugurare, MINA – Museum of Immersive New Art – din Iași a atras peste 2.000 de vizitatori. Publicul s-a bucurat de patru spectacole imersive și de zona dedicată copiilor, iar muzeul pregătește deja primele evenimente speciale
Deschiderea MINA – Museum of Immersive New Art – la Iași a stârnit un val de entuziasm în rândul publicului local. În doar trei zile, peste 2.000 de persoane au cumpărat bilete pentru spectacolele imersive proiectate pe ecrane uriașe, iar primele intervale de vizitare s-au epuizat încă din weekendul inaugural. Experiențele vizuale și sonore dedicate artei, istoriei și științei, dar și zona interactivă pentru copii, au transformat muzeul într-una dintre cele mai atractive destinații culturale ale toamnei.
În doar trei zile de la inaugurare, MINA Iași a vândut peste 2.000 de bilete
Deschis oficial pe 26 septembrie, MINA Iași a confirmat interesul uriaș al publicului local pentru experiențe culturale inovatoare. Peste 2.000 de bilete au fost vândute în primul weekend, iar numeroase intervale orare s-au epuizat rapid, semn că publicul aștepta un astfel de spațiu în capitala Moldovei.
Cele patru spectacole incluse în programul permanent, „Matisse: The Immersive Show”, „Egiptul Antic – Sub Privirile Zeilor”, „Dinozaurii” și „Cosmos”, au atras vizitatori de toate vârstele. Proiecțiile de mari dimensiuni, muzica atent selectată și modul interactiv de prezentare au reușit să captiveze publicul, oferind o alternativă modernă la experiențele muzeale tradiționale.
Un punct de atracție aparte a fost MINA Kids, zona destinată celor mici, unde copiii au descoperit instalații interactive ce îmbină joaca activă și explorarea prin tehnologie. Această componentă a muzeului a devenit rapid preferata familiilor, care au apreciat faptul că cei mici pot învăța printr-o experiență ludică și captivantă.
„Reacția publicului din Iași ne bucură și ne responsabilizează. Faptul că am avut numeroase intervale epuizate încă din primele zile și am depășit 2.000 de bilete arată nevoia pentru un spațiu permanent dedicat experiențelor imersive. Vom continua să aducem conținut relevant și variat pentru toate vârstele”, au transmis reprezentanții MINA.
Evenimente speciale: de la conferințe la concerte multisenzoriale
Pe lângă spectacolele imersive din programul de bază, MINA Iași începe deja să se contureze ca un loc dedicat întâlnirilor comunității, concertelor și conferințelor. Spațiul este gândit nu doar ca un muzeu, ci și ca o platformă de exprimare artistică și dialog cultural.
Primul eveniment special a avut loc chiar ieri, pe 30 septembrie, sub titlul „She’s Next, by ING & Visa”, și a fost dedicat antreprenoarelor din regiunea Moldovei. Programul a adus la Iași o seară de paneluri, consultanță și networking.
În perioada următoare, MINA Iași va găzdui și concerte multisenzoriale care îmbină muzica live cu proiecțiile spectaculoase. Pe 14 octombrie sunt programate două concerte desfășurate sub lumina a mii de lumânări, însoțite de proiecțiile show-ului dedicat lui Henri Matisse: Tribute to Coldplay & Imagine Dragons (ora 18:00) și Tribute to ABBA & Queen (ora 20:00).
Pe 9 decembrie, publicul este invitat la concertul Iconic Movie Soundtracks x Matisse. The Immersive Show, o seară dedicată coloanelor sonore celebre din istoria cinematografiei, reinterpretate într-un cadru imersiv spectaculos.
Programul MINA Iași este conceput astfel încât să fie accesibil tuturor: spațiul imersiv este deschis de luni până vineri, între 12:00 și 21:10, iar în weekend, între 10:00 și 20:50. Zona MINA Kids funcționează de luni până vineri, între 12:00 și 20:00, iar sâmbătă și duminică, între 10:00 și 20:00.
În plus, există oferte dedicate grupurilor școlare și aniversărilor private, iar pentru organizarea de evenimente speciale, echipa MINA Iași stă la dispoziția celor interesați.
Biletele pentru spectacolele și evenimentele programate pot fi achiziționate online, pe www.minamuseum.com.
Iașul are un nou spațiu dedicat copiilor și familiilor, MINA Kids, parte integrantă a muzeului de artă imersivă MINA Iași. În doar trei zile de la inaugurare, muzeul a vândut peste 2.000 de bilete.