Prima pagină » Actualitate » Péter Magyar, acuzații grave la adresa ‘oligarhilor’ lui Viktor Orbán. Ce a scos la iveală
Péter Magyar, acuzații grave la adresa 'oligarhilor' lui Viktor Orbán. Ce a scos la iveală

Péter Magyar, acuzații grave la adresa ‘oligarhilor’ lui Viktor Orbán. Ce a scos la iveală

26 apr. 2026, 15:33,
Redacția BZI în Actualitate

Péter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, a lansat acuzații grave la adresa cercului de apropiați ai lui Viktor Orbán, susținând că oligarhii asociați prim-ministrului în exercițiu și-au retras copiii de la școală și au făcut transferuri de zeci de miliarde de forinți către alte state, pregătindu-și astfel plecarea din țară.

Magyar, apel către autorități pentru intervenție

Magyar, liderul partidului Tisza, a cerut procurorului general și șefului poliției să îi rețină pe „acești infractori care au prejudiciat poporul ungar cu mii de miliarde de forinți și să nu-i lase să fugă, înainte de formarea unui guvern TISZA, în țări de unde nu mai pot fi extrădați”.

Transferuri de zeci de miliarde de forinți și suspiciuni de spălare de bani
„În timp ce Viktor Orbán fuge de responsabilități, în culise se fac pregătiri pentru a părăsi țara și pentru a evacua bunurile furate. Oligarhii lui Orbán transferă zeci de miliarde de forinți în Emiratele Arabe Unite, Uruguay, Statele Unite și alte țări îndepărtate.

Știu că Administrația Națională a Vămilor și Impozitelor a suspendat mai multe transferuri de mare valoare aparținând cercului lui Antal Rogán, pe baza indicațiilor primite de la bănci, sub suspiciunea de spălare de bani”, a declarat Péter Magyar, care a cerut apoi șefilor Administrației Naționale a Vămilor și Impozitelor să înghețe imediat „banii furați”, potrivit unui videoclip postat pe pagina sa de Facebook.

Familii de oligarhi ar fi părăsit deja țara
„Am fost informat, de asemenea, că mai multe familii de oligarhi au părăsit deja țara și că familia Mészáros este așteptată să călătorească la Dubai în zilele următoare. Conform rapoartelor, mai multe familii influente de oligarhi și-au retras deja copiii de la școală și pregătesc personal de securitate de încredere pentru plecarea lor”, a mai susținut Peter Magyar.

Avertisment privind vânzarea unor instituții media
Viitorul premier ungar a acuzat că se pregătește vânzarea mai multor instituții media din Ungaria sub prețul pieței și a cerut investitorilor să nu cumpere active care au legături „cu mafia”.

„Sunt, de asemenea, conștient de faptul că mafioții lui Orbán au început să vândă TV2 și alte mijloace de informare la prețuri sub valoarea lor reală, precum și compania-mamă a propagandei de ură a lui Rogan, Lounge Event Kft. Îndemn investitorii onești, atât din țară, cât și din străinătate, să se abțină de la achiziționarea de active ale mafiei, altfel riscă să se trezească în fața Oficiului Național pentru Recuperarea și Apărarea Activelor”, susține acesta pe Facebook.

La alegerile legislative din 12 aprilie, premierul naționalist Viktor Orban a pierdut în fața conservatorului pro-UE Peter Magyar, al cărui partid a obținut o majoritate de două treimi în Parlament, în urma unui scrutin marcat de o prezență la vot record în această țară din Europa Centrală.

Partidul Tisza al lui Peter Magyar a câștigat 141 de mandate, în timp ce Fidesz-KDNP al lui Viktor Orban a obținut 52.

Adunarea Națională a Ungariei urmează să țină ședința inaugurală pe 9 mai, când noii deputați vor depune jurământul.

Viktor Orban și-a anunțat retragerea din Parlament
Viktor Orban a declarat sâmbătă că va renunţa la mandatul câştigat în urma recentelor alegeri parlamentare din Ungaria, scrie Agerpres.

Orban a declarat că energia sa va fi utilizată mai bine pentru reorganizarea „părţii naţionale” decât pentru a sta în Parlament.

Politicianul ungar a anunţat, de asemenea, că şeful cabinetului său de prim-ministru, Gergely Gulyas, va conduce grupul parlamentar Fidesz.

Într-un videoclip postat pe Facebook, Orban a anunţat că şedinţa consiliului de administraţie al Fidesz tocmai s-a încheiat, în cadrul acesteia fiind luate mai multe decizii importante, ce vizează o restructurare radicală a grupului parlamentar al partidului, noul grup urmând să se formeze luni sub conducerea lui Gulyas.

Viktor Orban a subliniat că mandatul pe care l-a câştigat ca lider al listei Fidesz-KDNP este, din punct de vedere tehnic, un loc parlamentar al Fidesz, motiv pentru care a decis să renunţe la el.

„Sunt necesar nu în Parlament, ci în reorganizarea părţii naţionale”, a spus el.

Viktor Orban a mai declarat că membrii consiliului de administraţie i-au recomandat să îşi continue activitatea în fruntea Fidesz.

„Dacă congresul mă onorează cu încrederea sa, sunt pregătit pentru această sarcină”, a adăugat liderul maghiar.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Moțiunea de cenzură, sub lupa astrologiei! Va cădea Guvernul sau începe o criză mai amplă?
Astrologul Thomas Rob analizează moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan și avertizează asupra instabilității politice. Votul asupra moțiunii de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, programat pentru 5 mai 2026, este privit ca un moment-cheie pentru scena politică din România. Dincolo de calculele politice și aritmetica parlamentară, astrologul Thomas Rob aduce în discuție o […]
Moțiunea de cenzură, sub lupa astrologiei! Va cădea Guvernul sau începe o criză mai amplă?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 mai 2026
06 mai 2026
Articole similare
Sportivii de la cluburile din Iași au făcut spectacol la Campionatul Național de Karate Tradițional din Iași
02:00
FOTO Sportivii de la cluburile din Iași au făcut spectacol la Campionatul Național de Karate Tradițional din Iași
Trotuarul de pe strada Ion C. Brătianu a devenit parcare pentru mașini! Autoturismele aparțin studenților care vin la festivitățile de la Teatrul Național
02:00
FOTO Trotuarul de pe strada Ion C. Brătianu a devenit parcare pentru mașini! Autoturismele aparțin studenților care vin la festivitățile de la Teatrul Național
Ștefan Manolache, tupeu de infractor! Beizadeaua lui Mircea Manolache neagă orice legătură cu drogurile, deși probele din dosar sunt incontestabile: „Nu mă testezi tu pe mine, marș!”
02:00
FOTOVIDEO Ștefan Manolache, tupeu de infractor! Beizadeaua lui Mircea Manolache neagă orice legătură cu drogurile, deși probele din dosar sunt incontestabile: „Nu mă testezi tu pe mine, marș!”
O firmă din Cluj și una din Suceava vor să construiască o platformă pentru depozitarea gunoiului în Aroneanu! Contractul depășește un milion de lei
02:00
O firmă din Cluj și una din Suceava vor să construiască o platformă pentru depozitarea gunoiului în Aroneanu! Contractul depășește un milion de lei
Bărbatul care a lucrat „la negru” la restaurantul Diamond Ballroom spune că a fost amenințat de tatăl patronului: „Mi-a zis că o să vină după mine și o să văd eu ce pățesc”
02:00
FOTO Bărbatul care a lucrat „la negru” la restaurantul Diamond Ballroom spune că a fost amenințat de tatăl patronului: „Mi-a zis că o să vină după mine și o să văd eu ce pățesc”
O ieșeancă a transportat droguri cu trenul! Clanul Colac este implicat într-un dosar cu trafic de stupefiante!
02:00
FOTO O ieșeancă a transportat droguri cu trenul! Clanul Colac este implicat într-un dosar cu trafic de stupefiante!
Firmele de construcții se întrec în oferte pentru a semna un contract cu Primăria Lețcani, de peste 5 milioane de lei! Proiectul presupune construirea unei grădinițe
02:00
Firmele de construcții se întrec în oferte pentru a semna un contract cu Primăria Lețcani, de peste 5 milioane de lei! Proiectul presupune construirea unei grădinițe
Ei sunt indivizii care au furat, din magazia unui bătrân din Iași, 120.000 de lei și 4.000 de euro. Au fost arestați, dar nu vor să dea banii înapoi
02:00
FOTOVIDEOEXCLUSIV Ei sunt indivizii care au furat, din magazia unui bătrân din Iași, 120.000 de lei și 4.000 de euro. Au fost arestați, dar nu vor să dea banii înapoi
Subvențiile pentru terenurile agricole, plătite de APIA. Fermierii din Iași primesc sute sau mii de euro la hectar, în funcție de cultură
02:00
Subvențiile pentru terenurile agricole, plătite de APIA. Fermierii din Iași primesc sute sau mii de euro la hectar, în funcție de cultură
A intrat în comă după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni! Șoferița, secretar la primărie, conducea cu viteză
02:00
FOTO A intrat în comă după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni! Șoferița, secretar la primărie, conducea cu viteză