Prima pagină » Actualitate » Planul Roşu de Intervenţie în judeţul Sibiu! Accident pe DN 1, între o maşină şi un microbuz şcolar
Planul Roşu de Intervenţie în judeţul Sibiu! Accident pe DN 1, între o maşină şi un microbuz şcolar

Planul Roşu de Intervenţie în judeţul Sibiu! Accident pe DN 1, între o maşină şi un microbuz şcolar

26 iun. 2024, 19:35,
în Actualitate

Autorităţile au activat, miercuri seară, Planul Roşu de Intervenţie în judeţul Sibiu, după un accident pe DN 1, între o maşină şi un microbuz şcolar. În accident sunt implicaţi 11 copii de 8 ani din judeţul Hunedoara şi 4 adulţi.

„ISU Sibiu intervine de urgenţă pe DN1 în zona Sălişte la un accident rutier în care sunt implicate un autoturism şi un microbuz şcolar. La faţa locului intervin patru echipaje SMURD dintre care unul cu medic, o autospecială stingere, una de transport personal şi victime multiple şi două ambulanţe SAJ dintre care una cu medic. În accident sunt implicaţi 11 minori şi 4 adulţi”, a transmis ISU Sibiu.

A fost activat Planul Roşu de Intervenţie

Sursa citată a precizat că, începând cu ora 18:40 a fost activat Planul Roşu de Intervenţie.

„Nu sunt persoane blocate în vehicule. În aceste momente toate persoanele au fost evaluate medical, două minore primesc îngrijiri medicale la faţa locului”, a mai transmis sursa citată.

IPJ Sibiu a precizat că accidentul s-a produs pe DN 1, intersecţie cu breteaua de legătură cu A1, Sălişte.

„Din primele cercetări efectuate a rezultat că, în timp ce conducea un autoturism pe DN 1, dinspre judeţul Alba, un bărbat în vârstă de 56 de ani, din Poiana Sibiului, a virat la stânga, spre bretea, fără să acorde prioritate şi a intrat în coliziune cu un microbuz transport şcolar, condus pe DN 1 dinspre Sibiu, de către un bărbat în vârstă de 57 de ani, din judeţul Hunedoara”, a transmis IPJ Sibiu.

În microbuz se aflau conducătorul auto, 2 cadre didactice şi 11 copii, cu vârsta de 8 ani, toţi din judeţul Hunedoara.

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026