Prima pagină » Eveniment-Social » Poli Iași respiră după victoria cu Metalul Buzău! Tony da Silva a explicat ce s-a întâmplat cu jucătorii săi la pauza meciului: „Echipa a căzut”
Poli Iași respiră după victoria cu Metalul Buzău! Tony da Silva a explicat ce s-a întâmplat cu jucătorii săi la pauza meciului: „Echipa a căzut”

Poli Iași respiră după victoria cu Metalul Buzău! Tony da Silva a explicat ce s-a întâmplat cu jucătorii săi la pauza meciului: „Echipa a căzut”

22 sept. 2025, 02:00, 1 ,
Petronel Ștefan în Eveniment-Social

Victoria cu Metalul Buzău oferă celor de la Poli Iași un moment de răgaz, până la următorul meci din campionat

Sâmbătă, 20 septembrie 2025, s-a jucat meciul dintre Poli Iași și Metalul Buzău pe Stadionul „Emil Alexandrescu”. Deși echipa noastră a câștigat cu scorul de 2-1, jocul a fost unul extrem de modest, ceea ce i-a înfuriat pe fani. La final, atât antrenorul, cât și jucătorii au explicat ce s-a întâmplat.

Poli Iași obține cu noroc victoria

În minutul 15, Ofori a înscris din pasa lui Hrib, fiind primul atac mai serios al echipei. În minutul 59, Robu a scăpat pe contraatac și a restabilit egalitatea pe tabelă. Meciul părea că se va îndrepta spre o remiză, mai ales că ieșenii nu reușeau să își creeze ocazii. În minutul 90+1, Alounga a fost faultat în careu, și Poli a primit lovitura de la 11 metri. Ștefanovici a executat și a stabilit scorul final, de 2-1 pentru Iași. Politehnica urcă acum pe locul 10, cu 11 puncte acumulate, iar etapa următoare joacă din nou acasă, cu Tunari. Totuși, toată lumea a observat că, după ce au revenit de la cabine, jucătorii ieșeni au fost extrem de modești. Tony a precizat că toată această cădere se datorează presiunii.

„Cel mai important este că am luat 3 puncte. Am muncit mult, a fost foarte greu. Unele momente, în prima repriză, noi le-am reușit, le-am făcut bine. Ei au ținut mai mult mingea decât noi, noi am dat gol, după o fază muncită la antrenament. După pauză, echipa a căzut un pic și fizic. Băieții au simțit presiunea peste ei, asta e părerea mea. Ne-am ascuns un pic de joc. Trebuie să ținem mai mult mingea”, a spus Tony da Silva, după meci.

Tony trebuie să lucreze la antrenamente și mai mult pentru a reuși să integreze toți jucătorii noi în colectiv.

„Trebuie să ridicăm nivelul fizic, să fie la toți jucătorii la fel. Suntem de 2 luni jumătate împreună; unii au venit recent, nu sunt pregătiți fizic, dar i-am băgat în teren, pentru că au experiență. Știu să țină de minge. Trebuie să fii bărbat”, a mai precizat antrenorul Politehnicii.

Jucătorii cer înțelegere de la spectatori

După meci, Ștefan Ștefanovici, căpitanul echipei, a cerut mai mult respect și susținere de la suporteri. Jucătorii acuză o presiune prea mare, care le afectează prestațiile. Până la urmă, echipa este una foarte tânără și în formare.

„Am ieșit de la cabină prea relaxați și am fost taxați. Ușor, ne-am revenit. Sunt câțiva colegi care nu prea au jucat în ultima perioadă și este greu să îi integrăm. Mă bucur că am câștigat. Aș vrea mai mult lumea de la stadion să fie mai pozitivă. Am avut aceste 4 meciuri, nu prea au fost rezultate, înțeleg. Vrem să aibă mai multă încredere în noi. Se pune o presiune uriașă, nu este ușor să construiești o echipă în 3 luni de zile. Sunt unii, prin jurul nostru, care pun presiune. Uneori, suntem căzuți mental, fizic, dar avem nevoie de susținere, mai ales când jucăm acasă. Noi încercăm să ne dezvoltăm, suntem o echipă tânără. Trebuie să rămânem pozitivi și să avem încredere în noi”, a declarat Ștefan Ștefanovici, după meci.

Victoria celor de la Poli Iași este binevenită, însă jocul îngrijorează foarte mult.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
15 decembrie 2025
15 decembrie 2025
Articole similare
Ninja de Iași: Claudiu, un individ care s-a uitat probabil prea mult la filme, a pus mâna pe o sabie katana și a intrat în curtea vecinilor, căutându-i să le taie capul. Iată cum s-a terminat totul 
02:00
FOTOEXCLUSIV Ninja de Iași: Claudiu, un individ care s-a uitat probabil prea mult la filme, a pus mâna pe o sabie katana și a intrat în curtea vecinilor, căutându-i să le taie capul. Iată cum s-a terminat totul 
El este șoferul care a spulberat-o pe femeia aflată pe trecerea de pietoni în Baza 3. Avea permis de conducere de anul trecut și l-a avut suspendat pentru viteză: „Conducea ca disperatul”
02:00
FOTOVIDEOEXCLUSIV El este șoferul care a spulberat-o pe femeia aflată pe trecerea de pietoni în Baza 3. Avea permis de conducere de anul trecut și l-a avut suspendat pentru viteză: „Conducea ca disperatul”
După ce i-a dat contracte prin încredințare directă de peste un milion de lei, primarul din Podu Iloaiei, Ioan Alexa, schimbă strategia! La licitația pentru renovarea energetică a blocurilor doar preferatul PNL a depus oferta
02:00
FOTO După ce i-a dat contracte prin încredințare directă de peste un milion de lei, primarul din Podu Iloaiei, Ioan Alexa, schimbă strategia! La licitația pentru renovarea energetică a blocurilor doar preferatul PNL a depus oferta
O fostă educatoare supraviețuiește în frig și întuneric. Gabriela Nistor: „Plâng în fiecare zi, dar acum, în perioada asta, e mai greu”
02:00
FOTOVIDEO O fostă educatoare supraviețuiește în frig și întuneric. Gabriela Nistor: „Plâng în fiecare zi, dar acum, în perioada asta, e mai greu”
O nouă premieră se joacă pe scena Teatrului Național Iași: „Casa cu stihii” – o dramă psihologică axată pe pierderea echilibrului
02:00
O nouă premieră se joacă pe scena Teatrului Național Iași: „Casa cu stihii” – o dramă psihologică axată pe pierderea echilibrului
Tragedie într-o familie din Iași! Un tânăr, în vârstă de 17 ani, a murit în condiții suspecte la o fermă. Patronul Constantin Aneculăesei: „Asta te freacă grija pe tine”
02:00
FOTOVIDEO Tragedie într-o familie din Iași! Un tânăr, în vârstă de 17 ani, a murit în condiții suspecte la o fermă. Patronul Constantin Aneculăesei: „Asta te freacă grija pe tine”
Un nou împrumut pe capul ieșenilor! Primarul Mihai Chirica vrea peste 22 de milioane de euro pentru finalizarea unor proiecte din municipiu
02:00
Un nou împrumut pe capul ieșenilor! Primarul Mihai Chirica vrea peste 22 de milioane de euro pentru finalizarea unor proiecte din municipiu
Fermierii din Iași au primit sume importante, în ultimele două săptămâni, de la APIA. Plăți de peste 3 milioane de euro către beneficiari
02:00
Fermierii din Iași au primit sume importante, în ultimele două săptămâni, de la APIA. Plăți de peste 3 milioane de euro către beneficiari
Alimentul nelipsit de pe masa de Crăciun, mai scump anul acesta. Comercianții vin în piețele din Iași de mai mulți ani. „Așa fac în fiecare an”
02:00
FOTO Alimentul nelipsit de pe masa de Crăciun, mai scump anul acesta. Comercianții vin în piețele din Iași de mai mulți ani. „Așa fac în fiecare an”
Apa de la Spitalul „Sf. Maria” din Iași încă nu poate fi folosită după ce a fost depistată o bacterie periculoasă! În continuare, se internează doar urgențele
02:00
Apa de la Spitalul „Sf. Maria” din Iași încă nu poate fi folosită după ce a fost depistată o bacterie periculoasă! În continuare, se internează doar urgențele