Grupul financiar olandez Achmea, prin intermediul subsidiarei sale grecești Interamerican, își extinde oficial prezența pe piața românească de asigurări auto prin lansarea brandului digital Anytime. Astfel, polițele RCA oferite sub această marcă sunt deja disponibile pe platforma de vânzări online asigurari.ro, urmând ca în perioada următoare să fie integrate și în oferta marketplace-ului eMAG, una dintre cele mai populare platforme de comerț electronic din România.
Potrivit informațiilor furnizate de Profit.ro, negocierile dintre Interamerican și eMAG sunt în desfășurare, iar listarea pe platformă este așteptată în scurt timp. Mișcarea vine într-un context în care consumatorii români manifestă un interes din ce în ce mai mare pentru achizițiile de asigurări în format digital, într-un proces simplificat și rapid.
Interamerican lansează polițele RCA Anytime online, în curând și pe eMAG
Anytime este brandul de asigurări digitale al grupului Interamerican, subsidiară a gigantului olandez Achmea, unul dintre cele mai mari grupuri financiare din Europa. Achmea operează și pe alte piețe europene sub numele InShared, în special în Spania și Germania. În România, prezența este realizată printr-un model complet digital, adaptat tendințelor actuale din sectorul asigurărilor.
Intrarea pe piața RCA din România a fost facilitată de obținerea avizului necesar de la Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România, urmând ca în perioada imediat următoare Interamerican să primească și codul de asigurător din partea Autorității de Supraveghere Financiară (ASF).
Odată cu această lansare, Achmea devine al 11-lea jucător activ pe piața RCA din România, alăturându-se unor companii precum Allianz-Țiriac, Groupama, Generali, Grawe, Asirom, Omniasig, dar și sucursalelor străine Axeria IARD, Hellas Direct sau Dallbogg.
Pentru gestionarea daunelor auto, Interamerican a încheiat un parteneriat exclusiv cu compania românească Recrex, un important furnizor de servicii TPA (Third Party Administrator) cu sediul în Suceava. Recrex va avea responsabilitatea gestionării tuturor dosarelor de daună auto ale clienților Anytime din România.
Parteneriatul cu Recrex este gândit ca un model de colaborare eficient între un asigurător digital și un TPA, cu scopul de a oferi servicii rapide, transparente și adaptate nevoilor actuale ale șoferilor români. Echipa dedicată acestui parteneriat include inspectori de daune, analiști și specialiști tehnici, sprijiniți de o rețea extinsă de service-uri auto și un call-center propriu.
Strategia Interamerican de a lansa polițele RCA pe platforme digitale precum eMAG reflectă tendința de digitalizare accelerată a pieței de asigurări din România. Astfel, în curând, clienții vor putea achiziționa o poliță RCA la fel de simplu ca un telefon sau un televizor – direct de pe eMAG, în doar câteva click-uri.
Lansarea Anytime reprezintă o nouă etapă în diversificarea ofertei RCA, într-un context economic în care consumatorii caută alternative mai rapide, mai eficiente și uneori mai ieftine la metodele tradiționale de încheiere a polițelor. În același timp, prezența unui jucător internațional de talia Achmea este văzută ca un semn de consolidare a încrederii în piața locală de asigurări.