Polițiștii au acționat în vederea prevenirii producerii accidentelor rutiere din zona trecerilor la nivel cu calea ferată fără bariere. Au fost verificate 36 de autovehicule, fiind aplicate 42 de sancțiuni contravenționale
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au acționat în vederea prevenirii producerii accidentelor rutiere din zona trecerilor la nivel cu calea ferată fără bariere. Au fost verificate 36 de autovehicule, fiind aplicate 42 de sancțiuni contravenționale, dintre care 22 pentru nerespectarea regulilor la trecerile la nivel cu calea ferată, iar 20 pentru alte abateri. Astfel, au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 3 conducători auto. Acestora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii. De asemenea, au fost oprite din circulație 2 autovehicule care nu prezentau siguranță pe drumurile publice. Astfel, certificatele de înmatriculare ale celor 2 autovehicule au fost retrase, până la remedierea problemelor constatate.
Controale la trecerile la nivel cu calea ferată
Tot polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au organizat și executat o acțiune în vederea prevenirii producerii accidentelor rutiere, având drept cauză neacordarea priorității de trecere a pietonilor, aflați regulamentar în traversarea drumului public, prin locuri special marcate și semnalizate. Au fost efectuate 68 de testări alcoolscopice, fiind aplicate 73 de sancțiuni contravenționale, dintre care 12 pentru neacordare de prioritate pietonilor, iar 61 pentru alte abateri, în valoare de 37.247 de lei. Astfel, au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 15 conducători auto. Acestora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii. De asemenea, au fost oprite din a circula 6 autovehicule care nu prezentau siguranță pe drumurile publice. Astfel, certificatele de înmatriculare ale celor 6 autovehicule au fost retrase, până la remedierea problemelor constatate.
Beat, dar la volan
Zilele trecute, polițiștii au prins beat la volan un șofer la Hârlău.
„Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Hârlău, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control o autoutilitară. La volan a fost identificat un bărbat de 49 de ani. Având în vedere că acesta emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la o unitate medicală, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză, cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii situații de fapt”, a declarat Adina Ciobanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.
Au fost controale la trecerile la nivel cu calea ferată, iar acestea vor continua și în perioada următoare.
Bai frate au pus camere in copaci!
Minte de politai la panda!
Daca se rupea craca si cadea politaiul era accident de munca,fiind in misiune?
Ce vremuri am ajuns!
:)))))))))))))))