Începând de astăzi, 27 mai 2021, Instituţia Prefectului judeţului Iaşi are şi un secretar general, pe lângă prefect şi cei 2 subprefecţi. Astfel, Nicoleta Alina Rusu a fost numită printr-o decizie a premierului Florin Cîțu pe funcţia de secretar general al Prefecturii Iaşi. Aceasta provine din cadrul instituţiei ieşene, din cadrul compartimentului Corp – Control.
„Decizie privind exercitarea, cu caracter temporar, de către doamna Nicoleta Alina Rusu a funcţiei publice vacantă din categoria înalţilor funcţionari publici de secretar general al Instituţiei Prefectului Judeţului Iaşi.
Având în vedere propunerea Instituţiei Prefectului Judeţului Iaşi nr. 7.586 din 22 aprilie 2021, Adresa Ministerului Afacerilor Interne nr. 17.903 din 19 mai 2021, înregistrată la Cabinetul prim-ministrului cu nr. 5/3.499 din 19 mai 2021 şi la Secretariatul General al Guvernului cu nr. 20/12.194/T.H.G din 20 mai 2021, precum şi Adresa Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici nr. 18.625 conexat cu nr. 19.576/2021,
În temeiul art 29, art 394 alin. (2) lit. d), art. 397, art. 502 alin (1) lit. f), art 509 alin. (3) şi art. 530 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ cu modifcarile şi completările ulterioare.
prim ministrul emită prezenta decizie.
Articol unic – Începând cu data intrării în vigoare a prezenţei decizii, doamna Nicoleta Alina Rusu, consilier superior în cadrul Corpului de control al prefectului judeţului Iaşi, exercita, cu caracter temporar, funcţia publică vacantă din categoria înalţilor funcţionari publici de secretar general al Instituţiei Prefectului Judeţul Iaşi pentru o perioadă de 6 luni”, se arată în decizia premierului Florin Cîțu.
Prefectul județului Iași este Marian Grigoraș
Încă din anul 2016 Marian Grigoras, ocupă postul de Prefect al Judeţului Iaşi, acesta a fost pus în funcţie după demiterea lui Dan Cârlan. A fost ales prefect în urma unei şedinţe de Guvern, unde executivul a decis să schimb aproape toţi prefecţii din întreaga ţară. Majoritatea prefecților noi care au fost numiţi sunt apropiaţi ai PNL.
„Numirea că prefect este temporară, prin detaşare de pe postul de comisar ocupat. Postul vechi se păstrează până la revenirea pe funcţie. O perioadă am fost şi lider sindical al salariaţilor de la Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Iaşi. La Comisariatul Regional am avut în subordine 70 de comisari, iar în perioada respectivă, regionala a fost pe primul loc ca activitate, între cele opt structuri regionale existente la nivel naţional. Începând cu alegerile europarlamentare din 2007, am făcut parte din toate birourile electorale organizate pentru toate tipurile de alegeri, ocazie cu care am fost şi purtător de cuvânt ale birourilor”, a menţionat Marian Grigoras.
Costel Alexe anunțat în luna februarie că Marian Grigoraș va rămâne Prefectul județului Iași
Preşedintele PNL Iaşi şi președintele Consiliului Judeţean Iași, Costel Alexe, a anunţat pe data de 2 februarie 2021, prin intermediul unei postări publice pe o platformă de socializare faptul că Marian Grigoras, actualul prefect al judeţului, va fi în continuare reprezentantul judeţului. Această decizie vine în urmă ultimei coaliţii a Guvernului care a ajuns la un consens referitor la numirea prefecţilor în România. Iar în judeţul Iaşi, cei care vor nomina prefectul vor fi cei din PNL.
Este o veste bună pentru ieșeni să fie reprezentați în relația cu Guvernul României de un profesionist cu expertiza administrativă și legislativă pe care a demonstrat-o Marian Grigoraș în calitate de Prefect al Județului Iași.
✅Parcursul dezvoltării județului nostru depinde de asumarea cu profesionalism și viziune a deciziilor care să producă efecte în folosul ieșenilor. Modul în care a gestionat domnul prefect pandemia este dovada acestor calități. La aproape un an distanță de când ne confruntăm cu virusul Covid-19, județul Iași se află în proporție de peste 87% în scenariul verde, procesul de vaccinare se derulează în condiții favorabile, iar săptămâna trecută numărul persoanelor vaccinate din județul Iași l-a depășit pe cel al persoanelor infectate.
Am încredere că, în continuare, va ști să conducă activitatea instituției cu implicare, conștiință profesională și bune intenții, iar relația cu administrațiile locale și, la fel de important, cu cetățenii, se va desfășura în același climat de înțelegere și cooperare ca și până acum.
?Îi doresc mult succes în continuare și îl asigur de toată susținerea instituțională a Consiliului Județean Iași pentru îndeplinirea rolului său important în dezvoltarea județului nostru. a spus Costel Alexe, președintele PNL Iași și șeful Consiliului Judeţean Iași.