Prima pagină » Actualitate » Primele misiuni de realimentare aeriană, efectuate de avioanele Forţelor Aeriene Americane
Primele misiuni de realimentare aeriană, efectuate de avioanele Forţelor Aeriene Americane

Primele misiuni de realimentare aeriană, efectuate de avioanele Forţelor Aeriene Americane

20 mart. 2026, 20:21, 1 ,
Redacția BZI în Actualitate

Primele misiuni de realimentare aeriană au fost efectuate, joi seară, de avioanele Boeing KC-135 Stratotanker ale Forţelor Aeriene Americane staţionate la Baza 90 Aeriană din Capitală, potrivit BoardingPass, site specializat în ştiri din aviaţie. Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a confirmat că trei aeronave au evectuat un zbor în afara spaţiului aerian românesc, dar precizează că nu ştie care a fost misiunea lor. ”Dacă au alimentat sau nu, nu este o chestiune care ni se raportează nouă”, a transmis ministrul.

”Trei dintre cele cinci Boeinguri KC135 Stratotanker ale Forţelor Aeriene Americane staţionate la Bucureşti au efectuat în noaptea dintre 19 şi 20 martie 2026 primele misiuni de realimentare aeriană. Avioanele au decolat joi seara de la Bucureşti, au realimentat în aer avioane militare la sud de Cipru, iar apoi au revenit la Bucureşti”, a relatat BoardingPass, precizând că misiunea a durat aproximativ şase ore.

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a confirmat zborul

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a confirmat zborul, dar afirmă că nu cxunoaştea scopul acestuia.

”Deocamdată, în baza hotărârii Parlamentului de săptămâna trecută, noi punem la dispoziţie Baza 90 pentru aceste aeronave. Pot să confirm că au plecat trei aeronave aseară, că au efectuat un zbor, dar dacă au alimentat sau nu, nu este o chestiune care ni se raportează nouă (…) Ştiu că trei aeronave au plecat, au zburat în afara spaţiului aerian românesc. Dacă au alimentat sau nu au alimentat, nu ştiu să vă spun”, a declarat Miruţă la Antena 3.

Ministrul a explicat că s-a votat în Parlament dislocarea a ”până la 15” astfel de aeronave.

BoardingPass relata, în 16 martie, că patru avioane Boeing KC-135 Stratotanker ale Forţelor Aeriene Americane (US Air Force) au ajuns la Bucureşti.

”Avioanele, folosite pentru misiuni de realimentare aeriană, au zburat fără escală aproape zece ore pe ruta Birmingham (Alabama, SUA) – Bucureşti”, preciza site-ul specializat în ştiri din aviaţie.

O zi mai târziu, BoardingPass relata că al cincilea Boeing KC-135 Stratotanker al Forţelor Aeriene Americane a ajuns la Bucureşti.

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bacalaureatul transformat într-o adevărată paradă a ținutelor. Un elev din Mehedinți a atras toate privirile cu apariția sa neobișnuită
Bacalaureatul din acest an a adus imagini inedite cu ținutele alese de elevi din mai multe centre de examen. Un elev din Mehedinți a devenit viral după ținuta purtată, iar absolvenții au surprins și prin reacțiile de după proba la Limba și literatura română. Primele imagini de la Bacalaureat 2026 au devenit rapid virale, după […]
Bacalaureatul transformat într-o adevărată paradă a ținutelor. Un elev din Mehedinți a atras toate privirile cu apariția sa neobișnuită
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 iulie 2026
01 iulie 2026