România se confruntă cu un val puternic de nemulțumire publică, pe fondul percepției că țara se îndreaptă într-o direcție greșită. Potrivit datelor prezentate de Dan Dungaciu, tot mai mulți români susțin ideea unor alegeri anticipate, considerând că actuala guvernare nu mai oferă soluții și că este nevoie de o resetare politică profundă.
„DOI DIN TREI ROMÂNI VOR ALEGERI ANTICIPATE!
România traversează un moment de tensiune majoră, în care pesimismul colectiv se transformă într-un impuls masiv orientat spre #schimbare politică.
Datele privind „direcția lucrurilor” indică o majoritate covârșitoare – 73% – care consideră că țara merge într-o direcție greșită. Asistăm la o veritabilă criză de încredere în funcționarea sistemului social și politic.
Acest nivel, apropiat de minimele istorice, nu reflectă doar evaluarea prezentului, ci și o pierdere a speranței în capacitatea instituțiilor de a corecta traiectoria.
Populația nu are doar o opinie clară despre direcția în care merge țara, dar identifică limpede #vinovatul și #soluția. Vinovatul este actuala guvernare, iar soluția este #alegerileanticipate.
Semnificativ este și caracterul stabil al acestei orientări, ilustrat de raportul de aproximativ 2 la 1 între susținătorii și opozanții #alegeriloranticipate. Sprijinul masiv pentru alegeri anticipate (65%) devine expresia unei nevoi populare și structurale de #resetarepolitică.
România se află într-un punct critic: pesimismul majoritar devine #motor al acțiunii politice.
Românii nu mai pot fi păcăliți cu paleative. A încerca să „rezolvi” lucrurile doar prin #schimbareapremierului este ca și cum ai pune un leucoplast pe o rană deschisă și purulentă. #Cangrena se va petrece și mai repede…
Singura SOLUȚIE: alegerile anticipate!”, a transmis prof. univ. dr. Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2026/04/668558318_122122000677177695_3179139820691320692_n.jpg)