Război în Ucraina, ziua 612. A fost o noapte cu noi atacuri cu rachete și drone rusești asupra ucrainenilor. Preşedintele Volodimir Zelenski spunea că în această săptămână „pierderile ruseşti” au crescut semnificativ.
Cele mai importante evenimente din ultimele 24 de ore:
- Forțele ruse au lansat o serie de lovituri cu rachete și drone împotriva Ucrainei
- Germania și Danemarca au anunțat noi pachete de ajutor militar pentru Ucraina
- Klaus Iohannis: Ucraina și Republica Moldova au nevoie să își securizeze calea europeană
- Volodimir Zelenski le cere liderilor europeni să primească Ucraina în Uniunea Europeană
Război în Ucraina, ziua 612. Rusia, noi atacuri cu rachete și drone asupra ucrainenilor
Forțele ruse au lansat o serie de lovituri cu rachete și drone împotriva Ucrainei noaptea trecută. Potrivit ucrainenilor, este vorba de o rachetă balistică Iskander-M din Voronej și șase drone Shahed-131/136 din apropierea Primorsko-Akhtarsk, Krasnodar Krai.
De asemenea, forţele ucrainene susţin că au distrus cinci Shahed-uri deasupra regiunilor Herson și Mykolaiv.
Purtătorul de cuvânt al Comandamentului Forțelor Aeriene Ucrainene, colonelul Yuriy Ihnat, a raportat că atacul forțelor ruse vizează infrastructura critică și instalațiile militare.
Germania și Danemarca au anunțat noi pachete de ajutor militar pentru Ucraina. Ministerul danez al Apărării (MOD) a anunțat un pachet de sprijin militar în valoare de aproximativ 520 de milioane de dolari, care include tancuri, vehicule de luptă de infanterie, muniție de artilerie și drone.
Guvernul german a anunțat un pachet de ajutor militar în valoare de aproximativ 5,4 miliarde de euro (aproximativ 5,7 miliarde de dolari) care include rachete antiaeriene MARS II și un sistem suplimentar de apărare aeriană IRIS-T SLM.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat, vineri, într-un nou discurs, că în această săptămână „pierderile ruseşti” au crescut semnificativ.
Sper să se termine cu războiul iar Ucraina să intre în UE și NATO ! Mulțumim USA pentru că au oprit ca războiul să inainteze în Europa. Dacă nu erau americanii, acum vorbeam limba rusă, scriam cu litere kirilice și sărbătoream Crăciunul pe stil vechi…râdea intreaga planetă de noi.
Americanii sunt îngerii trimiși de Dumnezeu pe acest pământ: în primul război mondial, in al doilea război mondial, in timpul războiului rece dar și in toate războaiele de pe glob, America a luptat de partea binelui. America luptă intodeauna, repet întodeauna de partea binelui. Multumim, America ! 🥰
Ferească Dumnezeu, lingăul de mai sus cu sluga Ucracainei. Muta-te in Ucracaina sau SUA. Marș din Romania! Slavă Romania 🇷🇴, NU Ucraina!!!!
sper ca primul care a comentat sa glumeasc sa fie drogat ceva…beat…
spalatilor pe creier! terminati cu prostiile astea ‘vai ne atacau si cucereau’ rusii..nimeni nu vrea romania! aaa, poate la delta ceva mai mult ar vrea ucrainenii, da, asa este
dar in rest rusii nu au ce lua de aici si de ce sa si bata capul. va uitati prea mult la tv…
🏴☠️🏴☠️🏴☠️🏴☠️🏴☠️🏴☠️
lasa lumea in pace si treci la mumu, urgent, duci lipsa, haide
auzi la el haurist!
desteptule ia zi realizarile lui ciolacu, ciuca, johannis, ciolos! care s alea in tara asta?
auzi, ai fugit la pasapoarte sa fii sigur ca nu te prinde razboiul ala care punea in pericol europa?
spalatule pe creier, in rest esti nespalat, fii cuminte si ia o in gura! hai la mumu!
fugi repede la pasapoarte, forta usr pnl psd acolo ii gasim, la rand sa fuga din tara, haidem