Prima pagină » Business în România » România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru muniţie!
România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru muniţie!

România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru muniţie!

05 dec. 2024, 15:40,
Mirela Gabriela Todosi în Business în România

România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru muniție! Aceasta va fi unică în Europa, iar investițiile vor depăși 2,5 miliarde de lei. România reintră pe piața pulberilor explozive pentru muniții. Cert este că mai mulți proprietari de terenuri vor fi despăgubiți după ce vor fi expropriați pentru a permite construirea fabricii. Iată unde va fi amplasată aceasta.

România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru muniţie!

România va avea cea mai modernă fabrică de pulberi pentru muniţie, la care va fi partener şi Uniunea Europeană. Guvernul a aprobat pe 4 decembrie 2024 amplasamentul fabricii de pulberi „Victoria”, din județul Brașov. De asemenea, Guvernul a anunțat că va plăti despăgubiri de aproape 72 de milioane de lei proprietarilor care vor fi expropriați. Investiția pentru construirea fabricii va depăși 2,4 miliarde de lei.

„Guvernul face un pas important pentru investiția în fabrica de pulberi ,,Victoria”, care va fi cea mai mare din Europa. A fost aprobat amplasamentul acestei lucrări de utilitate publică și au fost asigurate fondurile necesare pentru plata despăgubirilor cuvenite proprietarilor care vor fi expropriați de pe amplasamentul investiției. Suma totală a acestor despăgubiri se ridică la aproape 72 de milioane de lei.

După acest pas, investiția pentru modernizarea, dezvoltarea și modificarea instalațiilor existente la fabrica Pirochim, din Victoria, care este baza noului proiect și pentru realizarea noilor instalații de producție și fabricație, va intra în linie dreaptă. Realizarea celei mai mari fabrici de pulberi din Europa implică o investiție de peste 2,5 miliarde de lei.”, a declarat Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Executivului.

O companie celebră face restructurări

Una dintre cele mai mari companii din România, cu sediul în Brașov, își concediază angajații. Este vorba despre grupul german Schaeffler, cel mai mare producător de componente auto din lume, care a decis să trimită angajații de la fabrica din Brașov în șomaj tehnic. Compania germană Schaeffler are 5.000 de angajați, însă a decis să trimită o parte din salariați în șomaj tehnic. Reprezentanții firmei au precizat că au luat o măsură temporară din cauza dificultăților de pe piața globală.

,,Colaborăm strâns cu angajații și partenerii noștri pentru a obține cele mai bune rezultate posibile în această perioadă dificilă.”, au transmis reprezentanții companiei.

Schaeffler România produce la Brașov, din anul 2022, componente auto și rulmenți grei. Compania a raportat recent o scădere de aproape 30% a profitului. Din acest motiv, s-a decis ca angajații să fie trimiși în șomaj tehnic o perioadă. Compania a anunțat că este posibil să colaboreze cu Vitesco Technologies.

Dincolo de concedierile masive din industria auto, un alt sector se dezvoltă în ultima vreme. Un nou proiect industrial de amploare prinde contur în România, odată cu anunțul construirii unei fabrici de produse din mase plastice reciclate în Târgu Jiu. Compania Crilelmar din județul Gorj va investi milioane de euro pentru noua fabrică. Fabrica va produce de articole utile în gospodărie și grădină, toate realizate din materiale reciclate.

Investiția în această fabrică va consolida poziția orașului ca un important centru de dezvoltare în regiune. Pe lângă locurile de muncă puse la dispoziție pentru cetățeni, se așteaptă ca proiectul să atragă alte afaceri conexe și să sprijine tranziția către o economie verde.

Recent, a fost anunțat faptul că România va avea cea mai mare fabrică de pulberi din Europa. Guvernul a aprobat pe 4 decembrie 2024 amplasamentul fabricii de pulberi „Victoria” din Brașov.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iunie 2026
20 iunie 2026