Prima pagină » Actualitate » Salariile acestor români cresc din 2025: „Mai este o diferență de încă 50% care trebuie acordată!”
Salariile acestor români cresc din 2025: „Mai este o diferență de încă 50% care trebuie acordată!”

Salariile acestor români cresc din 2025: „Mai este o diferență de încă 50% care trebuie acordată!”

30 aug. 2024, 10:37,
în Actualitate

Președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, Marius Nistor, a declarat că salariile acestor români cresc din 2025. Este vorba despre profesorii și angajații din Învățământ

Salariile acestor români cresc din 2025

Liderul sindical Marius Nistor anunță creșteri salariale pentru profesori în 2025.

„Categoric că vor fi majorări salariale și ele vor fi în concordanță și cu prevederile proiectului noii Legi de salarizare. Mai sunt câteva etape pentru a atinge maximul salarial care a fost negociat. Mai este o diferență de încă 50% care trebuie acordată. A nu se înțelege 50% creștere suplimentară a salariului. Va fi diferența dintre salariul aflat în plată în momentul de față și maximul stabilit de grila care va fi anexa la proiectul Legii unitare de salarizare”, a precizat Marius Nistor.

Vicepreședinte al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), George Purcaru, a menționat că în 2025 vor fi majorări salariale de 20%.

„În ceea ce privește partea salarială, așa cum am convenit în perioada grevei, prin Ordonanța nr. 57, până în acest moment au fost aplicate grilele de salarizare. Această ordonanță prevede pentru anul 2025 o nouă creștere salarială. Ordonanța nr. 57 prevede că pentru anul 2024 se acordă doar jumătate din diferență, în ceea ce privește viitoarea lege a salarizării, ce întârzie să apară. Prin urmare, Ordonanța nr. 57 obligă Guvernul să acorde sumele pentru majorări salariale în anul 2025, deci încă 20%. Încă nu avem informații dacă este vorba despre luna ianuarie sau altă lună din 2025”, a spus George Purcaru.

Majorări promise profesorilor

Pe 14 iulie, profesorii au primit salariile majorate, după greva din luna mai a profesorilor. Condiția pentru suspendarea grevei a fost adoptarea unei ordonanțe de urgență care să prevadă faptul că salariul debutantului va fi cât cel mediu pe economie și creșterea salarială de 50% din diferența între salariile actuale și cele din grila nouă, la 1 ianuarie 2024.

Pe 1 iulie, aplicația de salarizare pentru profesorii și angajații din Învățământ a fost actualizată cu noile majorări de la 1 iunie, potrivit unui document ajuns în școli. Este vorba despre Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 128/2023. Aceasta prevede că, la 1 iunie, salariile pentru profesori vor fi cele din grilele aprobate de Executiv. Majorarea din luna iunie se aplică pentru salariile pe care cadrele didactice le-au primit în luna iulie.

Pe 15 iunie, premierul Marcel Ciolacu le-a promis profesorilor și angajaților din învățământ că va livra „la milimetru” ce a promis împreună cu Nicolae Ciucă.

„Când vine vorba de educație, speranța nu va fi o opțiune pentru mine, ca prim-ministru. Voi livra la milimetru ce am promis împreună cu președintele Senatului, Nicolae Ciucă, iar cea mai mare garanție, dincolo de orice ordonanțe sau legi, este aceea că fac parte din partidul care a livrat deja și medicilor ce a promis. Sunt pregătit să discut oriunde și oricât cu profesorii pentru a găsi împreună soluțiile corecte”, a declarat atunci Marcel Ciolacu.

Așadar, salariile acestor români cresc din 2025, potrivit președintelui Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, Marius Nistor.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 martie 2026
24 martie 2026
Articole similare
Un bărbat din Iași riscă să rămână fără afacerea în care a investit mii de euro. Primăria a solicitat desființarea lucrărilor
02:00
FOTO Un bărbat din Iași riscă să rămână fără afacerea în care a investit mii de euro. Primăria a solicitat desființarea lucrărilor
Weekend plin de controale la Iași. Sute de șoferi au fost opriți în trafic de polițiștii rutieri. Unii au rămas pietoni
02:00
Weekend plin de controale la Iași. Sute de șoferi au fost opriți în trafic de polițiștii rutieri. Unii au rămas pietoni
Licitație cu iz penal la Primăria Iași! Costel Irimia, patronul restaurantului „La Taifas”, a intrat în posesia terenului pe care l-a folosit gratuit mai mulți ani. O persoană-cheie l-a ajutat să devină proprietar
02:00
FOTO Licitație cu iz penal la Primăria Iași! Costel Irimia, patronul restaurantului „La Taifas”, a intrat în posesia terenului pe care l-a folosit gratuit mai mulți ani. O persoană-cheie l-a ajutat să devină proprietar
Se dă la subalterne
02:00
Se dă la subalterne
Cuza Vodă, strada din Iași cu cele mai multe spații pentru închiriat. Costin Frij: „E o reașezare de businessuri acolo, în zonă”
02:00
FOTO Cuza Vodă, strada din Iași cu cele mai multe spații pentru închiriat. Costin Frij: „E o reașezare de businessuri acolo, în zonă”
Garda de Mediu Iași a amendat firmele și primăriile din județ cu 200.000 de lei. Continuă verificările din mediul rural în domeniul gestionării deșeurilor
02:00
FOTO Garda de Mediu Iași a amendat firmele și primăriile din județ cu 200.000 de lei. Continuă verificările din mediul rural în domeniul gestionării deșeurilor
Ionuț Cocia, bărbatul care bănuiește că socrul său a fost omorât de niște localnici din comuna Grajduri, cere ordin de protecție împotriva celor pe care îi suspectează: „Mi-au transmis că mă omoară în casă!”
02:00
Ionuț Cocia, bărbatul care bănuiește că socrul său a fost omorât de niște localnici din comuna Grajduri, cere ordin de protecție împotriva celor pe care îi suspectează: „Mi-au transmis că mă omoară în casă!”
Rezultate de excepție, obținute de ieșeanca Andreea Verdeș, la Aphrodite Cup din Atena! Gimnasta a făcut spectacol și s-a întors acasă cu 3 medalii
02:00
Rezultate de excepție, obținute de ieșeanca Andreea Verdeș, la Aphrodite Cup din Atena! Gimnasta a făcut spectacol și s-a întors acasă cu 3 medalii
Un paznic de la clubul Styl House, deținut de soția primarului, ar fi agresat un bărbat, fără motiv! Victimă: „M-au lovit la gură, la cap, la ambele mâini și mă doare un picior”
02:00
FOTOVIDEO Un paznic de la clubul Styl House, deținut de soția primarului, ar fi agresat un bărbat, fără motiv! Victimă: „M-au lovit la gură, la cap, la ambele mâini și mă doare un picior”
Muzeul de Istorie organizează lansarea unui volum dedicat celor 100 de ani de la inaugurarea Palatului de Justiție Iași. Vor fi prezentate articole din presa vremii
02:00
Muzeul de Istorie organizează lansarea unui volum dedicat celor 100 de ani de la inaugurarea Palatului de Justiție Iași. Vor fi prezentate articole din presa vremii