Prima pagină » Economic Local » Sancțiuni în cazul autoutilitarelor care murdăresc carosabilul din municipiul Iași
Sancțiuni în cazul autoutilitarelor care murdăresc carosabilul din municipiul Iași

Sancțiuni în cazul autoutilitarelor care murdăresc carosabilul din municipiul Iași

18 ian. 2020, 04:00,
Vlad Alexa în Economic Local

Autoutilitarele care transportă materiale de construcții sunt luate în vizor de autoritățile locale deoarece acestea murdăresc de multe ori carosabilul, transportând moloz și glod de pe șantiere pe domeniul public. Oamenii legii au în vizor mai ales autobetonierele care traversează orașul și care lasă urme de beton pe asfalt.

„Polițiștii locali din cadrul Serviciului 5 Poliție Locală au sancționat cu amendă în valoare de 360 lei, pe numitul V.I, domiciliat în municipiului Iași, deoarece nu a luat măsurile necesare de etanșeizare a autobetonierei, împrăștiind beton pe partea carosabilă în zona strada Victor Mihăilescu Craiu”, au declarat reprezentanții Poliției Locale Iași.

Mizerie în apropierea șantierelor

În atenția autorităților sunt și zonele din apropierea șantierelor, acolo unde se găsesc de multe ori urme de betoane și glod pe străzile învecinate. Șefii de șantiere care nu iau măsuri speciale de curățare sunt aspru sancționați.

„Polițiștii locali din cadrul Biroului Protecția Mediului au sancționat cu amendă în valoare de 500 lei, pe numitul A.H., domiciliat în municipiul Iași, deoarece, în calitate de șef șantier, nu a luat măsurile necesare de curățare a roților, osiilor și a obloanelor autospecialelor la ieșirea de la punctul de lucru, murdărind carosabilul pe timpul deplasării”, au mai declarat reprezentanții Poliției Locale Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 mai 2026
30 mai 2026