Prima pagină » Actualitate » Semnal de alarmă tras de sindicaliștii din învățământ: „Atenţie mare la redeschiderea şcolilor! Nu ne permitem nicio greşeală“

Semnal de alarmă tras de sindicaliștii din învățământ: „Atenţie mare la redeschiderea şcolilor! Nu ne permitem nicio greşeală“

01 feb. 2021, 12:16,
Cristian ZAVASTIN în Actualitate

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) targ un semnal de alarmă legat de redeschiderea școlilor începând cu data de 8 februarie. Reprezentanții FSLI susțin că la redeschiderea şcolilor „nu ne permitem nicio greşeală; costul plătit ar putea fi sănătatea copiilor şi a colegilor noştri!“

Sindicaliștii din învățământ cer asigurarea echipamentelor şi a produselor de dezinfecţie în toate unităţile de învăţământ din întreaga ţară; vaccinarea personalului din educaţie cu prioritate, imediat ce va fi asigurat necesarul de doze de vaccin, stabilirea unei linii suport în cadrul unităţilor de învăţământ pentru elevii care întâmpină probleme în asimilarea cunoştinţelor la clasă şi asigurarea mijloacelor tehnice necesare pentru cadrele didactice şi elevii care vor continua şcoala online.

Sindicaliștii din învățământ: „Trebuie să evităm pe cât posibil apariţia unor noi focare“

Reprezentanții FSLI susțin că redeschiderea școlilor ncepând cu data de 8 februarie trebuie făcută cu responsabilitate. încercându0se evitarea, pe cât posibil, a apariţiei unor noi focarede CVOID-19.

„Redeschiderea unităţilor de învăţământ începând cu data de 8 februarie 2021 va însemna revenirea la normalitate în cadrul sistemului de educaţie, dar totul trebuie gândit şi făcut cu mare responsabilitate. Nu trebuie să uităm de implicarea fiecărui participant la actul educaţional pentru respectarea măsurilor sanitare; trebuie să evităm pe cât posibil apariţia unor noi focare, aşa cum s-a întâmplat în cazul Şcolii 28 din Capitală şi să avem grijă de colegii şi elevii care au boli cronice şi care sunt vulnerabili în faţa contaminării cu noul Coronavirus. Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ anunţă pe această cale că va acorda întreg sprijinul membrilor săi şi nu numai, prin susţinerea unui plan coerent realizat de Ministerul Educaţiei în colaborare cu Ministerul Sănătăţii”, susțin reprezentanţii FSLI.

Reacția sindicaliștilor din învățământ vine după ce ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a vorbit despre posibila redeschidere a școlilor, o nouă evaluare a situaţiei urmând a fi făcută marți, 2 februarie. Sorin Cîmpeanu a prezentat cele patru situaţii în care poate funcţiona în continuare şcoala online: elevii au contraindicaţii medicale pentru prezenţă fizică, au vulnerabilităţi, elevii au aparţinători în familie care au vulnerabilităţi medicale, certificate ca atare, elevii prezintă simptome, profesorii prezintă vulnerabilităţi sau simptome, situaţie în care vor sta acasă şi se va face predare-învăţare online.

Ce vor sindicaliștii din învățământ

Din punctul de vedere al sindicaliştilor de la FSLI, pentru protecţia directă a angajaţilor din învăţământ şi a elevilor şi indirectă a familiilor acestora sunt necesare:

  • Asigurarea echipamentelor şi a produselor de dezinfecţie în toate unităţile de învăţământ din întreaga ţară; Instruirea corectă a personalului care se ocupă de curăţenia unităţilor de învăţământ;
  • Vaccinarea personalului din educaţie cu prioritate, imediat ce va fi asigurat necesarul de doze de vaccin;
  • Gândirea unui plan coerent, bine pus la punct cu ajutorul cadrelor didactice, privind predarea materiei la zi, dar şi introducerea orelor remediale, astfel încât să nu asistăm la epuizarea elevilor, dar şi a personalului didactic;
  • Stabilirea unei linii suport în cadrul unităţilor de învăţământ pentru elevii care întâmpină probleme în asimilarea cunoştinţelor la clasă;
  • Regândirea sistemului de teme pentru acasă, astfel încât elevii să beneficieze de timp suficient de relaxare;
  • Acordarea unei atenţii deosebite în clasele cu învăţământ simultan, în ceea ce priveşte recuperarea materiei din perioada şcolii online;
  • Susţinerea consilierilor şcolari în acordarea sprijinului necesar elevilor şi cadrelor didactice pentru reacomodarea în şcoli, dar şi în procesul de predare/învăţare care va aduce o perioadă cu mult stres;
  • Asigurarea mijloacelor tehnice necesare pentru cadrele didactice şi elevii care vor continua şcoala online;
  • Pregătirea din timp a simulărilor şi examenelor naţionale;
  • Asigurarea unui plan de rezervă dezbătut şi aprobat de partenerii sociali în cazul în care, din cauza pandemiei, s-ar putea reveni la şcoala online.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 martie 2026
11 martie 2026
Articole similare
Elevii din Iași urcă pe scenă la Festivalul „Hai la teatru!”, ediția a XIX-a. Evenimentul reunește copii talentați din școlile din oraș și sate
02:00
FOTO Elevii din Iași urcă pe scenă la Festivalul „Hai la teatru!”, ediția a XIX-a. Evenimentul reunește copii talentați din școlile din oraș și sate
Lucrările de la Școala Verde din Miroslava se apropie de final! Noua unitate de învățământ își va deschide porțile în septembrie 2026
02:00
FOTO Lucrările de la Școala Verde din Miroslava se apropie de final! Noua unitate de învățământ își va deschide porțile în septembrie 2026
Două firme vor să construiască în Aroneanu o platformă comunală pentru depozitarea și managementul gunoiului de grajd
02:00
Două firme vor să construiască în Aroneanu o platformă comunală pentru depozitarea și managementul gunoiului de grajd
O vânzătoare de brânză și lapte din piața Alexandru cel Bun a fost promovată ca administrator la CUG, fără concurs. Decizia a fost luată de directorul Vasile Tiron
02:00
FOTO O vânzătoare de brânză și lapte din piața Alexandru cel Bun a fost promovată ca administrator la CUG, fără concurs. Decizia a fost luată de directorul Vasile Tiron
O femeie din Vaslui a fost condamnată, pentru că și-a bătut fratele! Bărbatul: „Îi spunea fiului său să-mi dea, că oricum trebuia să mor de mult”
02:00
FOTO O femeie din Vaslui a fost condamnată, pentru că și-a bătut fratele! Bărbatul: „Îi spunea fiului său să-mi dea, că oricum trebuia să mor de mult”
Vlad Mărculescu, prim-balerin la Opera din Iași, scârbit de ceea ce se întâmplă în instituție, vrea să se angajeze ca șofer de tir: „Am muncit foarte mult pentru balet și este dureros pentru mine”
02:00
FOTO Vlad Mărculescu, prim-balerin la Opera din Iași, scârbit de ceea ce se întâmplă în instituție, vrea să se angajeze ca șofer de tir: „Am muncit foarte mult pentru balet și este dureros pentru mine”
Modificări la programul Start-Up Nation: „Sunt câteva schimbări care ne ajută”
02:00
Modificări la programul Start-Up Nation: „Sunt câteva schimbări care ne ajută”
Un tânăr de 18 ani din Iași, depistat de polițiști în timp ce își făcea nevoile în centrul orașului, după ce a ieșit din club. Cum a încercat să scape de oamenii legii?
02:00
Un tânăr de 18 ani din Iași, depistat de polițiști în timp ce își făcea nevoile în centrul orașului, după ce a ieșit din club. Cum a încercat să scape de oamenii legii?
A vrut să se sinucidă din cauza polițiștilor! I-au montat un dispozitiv de supraveghere, iar în ziua următoare l-au anunțat că au greșit!
02:00
FOTO A vrut să se sinucidă din cauza polițiștilor! I-au montat un dispozitiv de supraveghere, iar în ziua următoare l-au anunțat că au greșit!
Cheltuielile fermierilor au crescut cu 20% la hectar, din noiembrie 2025 până în prezent. „Ne trebuie soluții pentru reducerea accizei și a TVA-ului la îngrășăminte”
02:00
Cheltuielile fermierilor au crescut cu 20% la hectar, din noiembrie 2025 până în prezent. „Ne trebuie soluții pentru reducerea accizei și a TVA-ului la îngrășăminte”