Prima pagină » Local » Senatorul Diana Șoșoacă, despre Pelerinajul Sf. Cuvioase Parascheva: „Nici la Sf. Dimitrie și nici la Sf. Andrei nu e ca la Iași. Moldovenii sunt mult mai calzi și iubitori”
Senatorul Diana Șoșoacă, despre Pelerinajul Sf. Cuvioase Parascheva: „Nici la Sf. Dimitrie și nici la Sf. Andrei nu e ca la Iași. Moldovenii sunt mult mai calzi și iubitori”

Senatorul Diana Șoșoacă, despre Pelerinajul Sf. Cuvioase Parascheva: „Nici la Sf. Dimitrie și nici la Sf. Andrei nu e ca la Iași. Moldovenii sunt mult mai calzi și iubitori”

09 oct. 2023, 12:35, 5 ,
în Local

Diana Șoșoacă, președintele S.O.S. România, a discutat la BZI LIVE despre pelerinajul de la Mitropolia Moldovei și Bucovinei, cel al Sfintei Cuvioase Parascheva din Iași.

„La pelerinajul de la Sf. Parascheva vin din toată ţara şi stau la coadă zeci de ore. Dar când este Sf. Dimitrie nu e la fel, nici la Sf. Andrei. Pentru mine Iașul e tot, Sf. Cuvioasă Parascheva m-a adoptat și în fiecare an voi fi prezentă la Iași”, a transmis Diana Șoșoacă, președintele S.O.S. România.

Diana Șoșoacă, despre pelerinajul Sf. Cuvioase Parascheva

Senatorul de Iași susține că oameni din zona Moldovei sunt mult mai sufletiști, iubitori, empatici și credincioși.

„Am vorbit cu oamenii din Ialomiţa despre moldoveni. Au recunoscut diferenţa. Sudul şi-a pierdut din iubire. M-am întâlnit cu mama şi fetiţa violată. Am trecut prin nişte momente ce nu le doresc nimănui. Implicarea cetăţenilor este zero. Nimănui nu-i pasă. Implicarea autorităţilor este doar de ordin politic. Este greu să refacă spiritul în sud, nu avem aceeaşi căldură şi empatie ca în Moldova. Nu ştiu ce se întâmplă, dar nu e bine deloc. Cei din Moldova ar trebui să ne dea o mână de ajutor. Din Moldova până în Bucovina, românii sunt mai ospitalieri, iubitori, calzi decât în sud. Acolo au venit mulţi străini şi ne-am îndepărtat unii de alţii. E mult mai linişte pe străzi în Moldova decât în sudul ţării”, a mai spus senatorul de Iași.

De asemenea, în continuarea dialogului său, Diana Șoșoacă a făcut un apel la unitate pentru că doar o țară cu un popor unit poate răzbi în fața răului.

„Rusia a invocat nerespectarea drepturilor minorităţilor de către România. Etnicii rromi, maghiarii şi rutenii i-au băgat în faţă. Au invocat discriminarea folosindu-se de țigani şi maghiari. Ei ştiu să facă politică, nu ca noi. Eu am iniţiat aceste acţiuni în afara graniţelor ţării. O ţară se poate menţine unitară, indivizibilă doar printr-o politică externă bine făcută. Nu poţi face politică internă fără cea externă. S.O.S. România a înţeles lucrul ăsta. Trebuie făcute parteneriate indiferent de partidele din afară. Opoziţia unită poate face majoritate. Un stat suveran, independent, nu există dacă nu are politică externă făcută impecabil, ca la carte. Se face chiar dacă eşti partid de opoziţie. Ascensiunea politică nu va dura pe 4 ani, eu construiesc pentru următoarea 100 de ani, 500 de ani. Văd o politică externă şi internă de dezvoltare a statului român. Aşa gândesc puterile mari ale lumii. România trebuie respectată, admirată, trebuie să fim mândri şi onoraţi că suntem români”, a conchis Diana Șoșoacă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia
Un turist de 56 de ani a murit în Mamaia după ce s-a prăbușit în apă. Salvamarii și echipajul SMURD au încercat să îl salveze. Tragedia s-a produs în stațiunea Mamaia, unde un bărbat în vârstă de 56 de ani și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău în timp ce se afla în […]
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia
Comentarii
  • nu ne duci cu prsul lingusind ca sa te voram ca esti de neancredere tradatoare-o rusofona si sa nu mai vorbesti in numele tuturor romanilor ci vorbeste in numele celor care iti pupa labele la cat de mahalagioaica esti si carora le frunizezi informatii dupa urechile tale

  • Terchea Berchea

    Nu-i rusofilă. E…Iovanovici …Din SUA. N-are nicio legătură cu Rusia.

  • Johannis nu-i rusofil.Este ucrainofil din…. Getmania,n-are nicio legatura cu Romania.

  • Te faci frate cu dracu să treci cu bine pelerinajul că esti senatoare de Iasi dar alegatorii te vor pune acolo unde meriți

  • Deocamdata pot sa spun ca nu este un post ocazional pentru ca divulgaritatea umanistica a unui om s-ar putea retusa pe un blastom al nonsalantei nonconformistice intru Jean Calvin.
    Numai ca aceasta republistica interumana s-ar putea repudia pe un anumit tronson umanitar.

    As vrea ca totul in aceasta zi a unui prohod pe care divinitatea interumana se putea codifica. O impartasanie pura s-ar putea restructura pe un anumit disconfort pluri-renascentistic umanitar.

    Eu am venit ca sa confirm…
    Sunt intr-o urbanistica, intr-o cazuistica medicala a unui univers transvers si am luat o sfanta impartasanie intr-un sfictus silvestrus, intr-un nonsalant nonconformism asemanator lui Jean Calvin si nu stiu daca dumneavoastra aveti pledoaria ca sa imi oferiti aceasta continenta para-sinusoidala pe care niciodata acest univers situs inversus s-ar putea reconstitui.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 august 2026
10 august 2026