Prima pagină » Sport » Simona Halep mai are un singur vis pentru acest sezon! „Mi-aș dori tare mult să câștig pe hard”
Simona Halep mai are un singur vis pentru acest sezon!

Simona Halep mai are un singur vis pentru acest sezon! „Mi-aș dori tare mult să câștig pe hard”

12 mart. 2020, 04:00,
în Sport

Simona Halep (28 de ani, locul 2 WTA), desemnată cea mai bună jucătoare a lunii februarie, a ratat primul obiectiv al anului când a fost eliminată în semifinalele de la Australian Open 2020. Campioana noastră speră să dea lovitura și la un turneu pe suprafață hard, însă condițiile de la US Open nu îi sunt pe plac. Deocamdată, Simo este accidentată, astfel că s-a retras de la Indian Wells, turneu care ulterior a fost anulat din cauza coronavirusului.

„Mi-aș dori tare mult să câștig pe hard. La US Open am avut o singură semifinală. Nu pot să zic că mă avantajează condițiile din America, pentru că este o atmosferă mai gălăgioasă. În timpul meciurilor se joacă târziu și nu prea e stilul meu. E și aeroportul aproape. La Melbourne, parcă ești mai izolat, parcă ai mai multă liniște. Mi-a plăcut întotdeauna în Australia și faptul că am reușit să mă adaptez la clima de acolo a reprezentat un avantaj pentru mine”, a spus Simona Halep, într-un interviu realizat de Dragoș Suciu pentru Digi Sport.

Ce spune Simona despre înfrângerea cu Kanepi

Sportiva din Constanța a explicat, mai apoi, care sunt diferențele între Australia și America din punct de vedere al suprafețelor de joc.

„În America, terenul e mai iute, dar mingea nu sare mai mult, așa cum se întâmplă la Melbourne. De exemplu, când am jucat cu Kanepi nu prea am înțeles mare lucru. Și, după aceea, am jucat în Australia. Bine, cum zice Darren, pe mine nu mă bate de două ori o jucătoare, de două ori la rând. Dar, de obicei, când pierd un meci, analizez ce este de făcut la următorul”, a mai spus Halep.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în turul al doilea de la US Open 2019, turneu câștigat de Bianca Andreescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026