Prima pagină » Eveniment-Social » Situație periculoasă în marile universități de stat din Iași. Este lansat un avertisment dur
Situație periculoasă în marile universități de stat din Iași. Este lansat un avertisment dur

Situație periculoasă în marile universități de stat din Iași. Este lansat un avertisment dur

06 ian. 2020, 04:00,
Valentin Hutanu în Eveniment-Social

Situație periculoasă în marile universități de stat din Iași. Este lansat un avertisment dur! În prim-plan se află decizia, de la finalul anului trecut, luată de Guvernul României. Este vorba de aprobarea proiectului de lege care interzice cumulul pensiei cu salarizarea, în sistem „plata cu ora”, pe zona învățământului superior.

„Este posibilă perturbarea activității universităților pe care o poate produce această lege! Interzicerea cumulului pensiei cu salariul, în universități, contravine în fapt obiectivului legii (în sensul că suplinirea în regim de plată cu ora afectează cel mai puțin resursele financiare ale universităților). Federația Națională Sindicală Alma Mater mizează pe convergența de atitudine și acțiune a Consiliului Național al Rectorilor, pentru revenirea la normalitate”, a transmis șef lucrări dr. ing. Iulian Agape de la Facultatea de Mecanică Iași.

De precizat că acesta este președintele Sindicatului Salariaților din Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” și vicepreședinte al Federației Naționale Sindicale Alma Mater

Sindicatele din învățământul superior ieșean lansează un avertisment dur! Totul pleacă de la decizia, de la finalul anului trecut, luată de Guvernul României (modificarea Ordonanței de Urgență a Guvernului numărul 114 din 2018 – n.r.). Este vorba de aprobarea proiectului de lege care interzice cumulul pensiei cu salarizarea, în sistem „plata cu ora”, pe zona învățământului superior.

„Este posibilă perturbarea activității universităților pe care o poate produce această lege! Interzicerea cumulului pensiei cu salariul, în universități, contravine în fapt obiectivului legii (în sensul că suplinirea în regim de plată cu ora afectează cel mai puțin resursele financiare ale universităților). Federația Națională Sindicală Alma Mater mizează pe convergența de atitudine și acțiune a Consiliului Național al Rectorilor, pentru revenirea la normalitate”, a transmis șef lucrări dr. ing. Iulian Agape de la Facultatea de Mecanică Iași.

De precizat că acesta este președintele Sindicatului Salariaților din Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” și vicepreședinte al Federației Naționale Sindicale Alma Mater.

„Promulgarea legii poate fi făcută doar după pronunțarea Curții Constituționale”

Sindicatele din învățământul superior au propus, la vremea respectivă, amendarea proiectului de lege. Asta în sensul includerii, printre excepții, și a sistemului universitar. Guvernul nu a inclus, însă, amendamentul. Promulgarea legii poate fi făcută, arată sindicaliștii, doar după pronunțarea Curții Constituționale.

„Nu înțelegem care este «rațiunea» refuzului de a acorda acest drept celor aproximativ două mii de pensionari din învățământul superior! Atragem atenția că această nedreptate ar avea consecințe, precum: blocarea funcționării unor programe de studii chiar în timplul anului universitar, în special cazul unor domenii solicitate de studenți și de piața municii (automatică și calculatoare, electronică, construcții, medicină sau altele)”, reliefează prof. univ. dr. ing. Anton Hadăr, de la Universitatea Politehnică București și președinte al Federației Naționale Sindicale Alma Mater.

„Se impune, de urgență, găsirea unei soluții pentru corectarea acestei nedreptăți…”

Acesta mai arată că e posibilă blocarea sau perturbarea desfășurării unor studii doctorale deoarece mulți conducători de doctorat intră în această categorie. „Menționăm că personalul didactic afectat de această măsură contribuie, prin experiența sa și prin vocația dovedită, la asigurarea standardelor de calitate existente la nivel internațional, iar costurile cu resursa umană nu generează cheltuieli suplimentare de la bugetul de stat. Prin urmare, considerăm că se impune, de urgență, găsirea unei soluții pentru corectarea acestei nedreptăți, pentru a ne încadra în politica «României educate» și pentru a respecta conceptul «României normale»!”, a conchis președintele Federației Naționale Sindicale Alma Mater.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026