În lumea interlopă din Iași a avut loc recent un adevărat șoc! Unul dintre membrii clanului Corduneanu a fost trimis ieri în judecată alături de soția lui. În cazul lui Petronel Corduneanu și al Alinei Filip, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au adus acuzații de șantaj și, respectiv, influențarea declarațiilor. Astfel, acum, Adrian Corduneanu și „Diamantul Roz” o pot pune din nou de petrecere, după mega-scandalul din familie.
Șoc în lumea interlopă din Iași! Unul dintre membrii marcanți ai clanului Corduneanu a fost trimis în judecată alături de soția lui. În cazul lui Petronel Corduneanu și al Alinei Filip, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au adus acuzații de șantaj și, respectiv, influențarea declarațiilor.
Acum, urmează ca Judecătoria Iași să stabilească un prim termen al procesului penal. Mai apoi, magistrații ieșeni vor asculta ce au de spus toate părțile implicate, pentru a putea lua o decizie în acest caz.
Șoc în lumea interlopă din Iași: Petronel Corduneanu, suspectat de șantaj
Petronel Corduneanu și Alina Filip au intrat în vizorul anchetatorilor ieșeni în urmă cu câteva luni. Asta, după ce Petronel Corduneanu a fost acuzat că ar fi șantajat o cunoscută, amenințând-o cu acte de violență, pentru a continua să scoată diverse sume de bani de la Western Union pe numele ei.
Surse judiciare au relatat că, în realitate, banii scoși de femeia respectivă ar fi ajuns la Petronel Corduneanu. La un moment dat, femeia ar fi refuzat să îi mai facă acest serviciu membrului clanului Corduneanu. Banii ar fi provenit din diferite activități ce s-ar fi desfășurat în țări din vestul Europei.
Femeia li s-a plâns polițiștilor ieșeni că ar fi fost șantajată
Aceleași surse judiciare au mai afirmat că, după ce ar fi fost amenințată, femeia care scotea banii de la Western Union a decis să meargă la Poliție. Atunci, oamenii legii au demarat cercetările. Numai că, potrivit acelorași surse, soția lui Petronel Corduneanu, Alina Filip, ar fi încercat să o determine pe femeie să-și schimbe declarațiile date inițial. Totul, în schimbul sumei de 10.000 de lei. Însă femeia ar fi refuzat să-și modifice declarațiile.
În trecut, Petronel Corduneanu a fost acuzat de anchetatori de comiterea unor infracțiuni similare. Astfel, în urmă cu mai bine de 3 ani, Petronel Corduneanu a fost oprit în trafic de „mascați”. Acesta a fost dus la locuința lui din zona Târgu Cucu, unde a avut loc percheziția domiciliară. Totul a durat câteva ore. După miezul nopții a fost emisă o ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Ulterior, el a fost dus în fața procurorului.
Atunci, plângerea împotriva lui a fost depusă de un tânăr, un fel de agent imobiliar care căuta ponturi, după care le vindea mai departe unor persoane cu bani. Petronel Corduneanu l-ar fi împrumutat cu bani pe denunțătorul său, iar acesta din urmă nu i-ar fi returnat, susținând că se simte șantajat și amenințat. Pe de altă parte, Petronel Corduneanu a susținut atunci că, în realitate, denunțătorul său l-ar fi înșelat.
Acum, s-a creat o undă de șoc în lumea interlopă din Iași, după trimiterea în judecată a lui Petronel Corduneanu și a soției sale, Alina Filip.
Corduneni fricosi.Sunteti buni numai in brigada. Bacaoanu in 2009 v a batut Hipnotic si Ce ia ti facut? Oarza Brailenii s au pisat pe voi,etc.
Vasilica scuze de la Tigani, am ESCROCAT ANGLIA CU TAXE SOCIALE,DACA NE TOARNA MERGEM LA PUSCARIE.CE FACEM CU ALA MIC? CINE TE MAI SLUGARESTE DACA ADIN MOGOSESTI CADE IN MANA PUSCARIEI SI EL?
VASILICA ,ADIN, BATEI COPII AMARATI CA FURA DIN PROFI. BATAV AR DUMNEZEU. VA DA AIA TAXA DE PROTECTIE INFRACTORILOR. LA LAS VEGAS ADRIAN ,COSTEL BATETI FRAIERII CARE JOACA.LA PUSCARIE LEPADATURILOR.
EU MA DUC LA PUSCARIE CA S SMECHER SI NU AM VRUT SA DAU 15 RON LA SPECTACOLUL DE LA TIKI VILAGE
Ăștia doi atât știi sa facă , sa se bucure de răul făcut fratelui. Mafia se tăvălește de foame!
la toti va vine rândul …când cauți doar sa faci rău Dumnezeu îți pregătește surpriza ..KARMA
Sunt Petrovici Claudiu, sunt jmeker si nu am fica de nimeni. Eu da, stiu sa bat in comparatie cu altii!!!