Prima pagină » Actualitate » Sociologul Dan Dungaciu la BZI LIVE: „Maia Sandu este un preşedinte geopolitic şi care acţionează în consecinţă. Nu e neapărat o postură care îi place sau pe care şi-a dorit-o, dar nu are încotro”
Sociologul Dan Dungaciu la BZI LIVE:

Sociologul Dan Dungaciu la BZI LIVE: „Maia Sandu este un preşedinte geopolitic şi care acţionează în consecinţă. Nu e neapărat o postură care îi place sau pe care şi-a dorit-o, dar nu are încotro”

22 mai 2023, 17:19,
în Actualitate

În ediția de luni, 22 mai, a emisiunii BZI LIVE, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog și geopolitician a discutat despre mitingul pro-european organizat de președintele Maia Sandu în Piața Marii Adunării Naționale din Chișinău, de duminică.

„Ce va urma este fundamental pentru semnificaţia simbolistică a acestui eveniment. Pentru că evenimente de genul acesta, dincolo de frumuseţea evenimentului în sine, Republica Moldova îşi doreşte integrarea europeană, cel puţin o majoritate din Republica Moldova, însă, războiul din Ucraina, invazia rusă din Ucraina se va dovedi decisivă. Pentru că ce se întâmplă astăzi în Republica Moldova este cu totul şi cu totul altceva decât s-a întâmplat când Maia Sandu a ajuns la putere în calitate de premier la început, apoi de preşedinte, cu o victorie zdrobitoare, pe urmele lui Zelenski. E cu totul altceva, pentru că atunci era o altă realitate geopolitică. Maia Sandu a ajuns premier printr-o înţelegere făcută. A fost o operaţiune politică, geopolitică, bazată pe ideea că spaţiul occidental şi spaţiul Federaţiei Ruse nu trebuie să intre în coliziune. Filosofia din spatele acestei construcţii din Republica Moldova este că ’trebuie să încercăm o colaborare’.

Dar iată că socoteală de acasă nu se potriveşte cu cea din târg, şi astfel s-a ajuns la geopolitizarea regiunii”, a spus Dan Dungaciu.

Sociologul Dan Dungaciu la BZI LIVE

Sociologul Dan Dungaciu a vorbit la BZI LIVE despre cum Adunarea Națională din Republica Moldova a fost convocată de președintele Maia Sandu duminică, 21 mai. Reamintim că la eveniment a participat și președintele Parlamentului European, Roberta Metsola.

„Maia Sandu, deşi la începutul acestei invazii, Republica Moldova a fost reluctantă, aşa, să nu observe nimeni… să se strecoare aşa, să nu fie sesizată.. nu a vrut să ofere cele 7-8 MIG-uri, spunând că e neutră… După câteva luni, sigur că presiunile au fost atât de puternice încât şi doamna Maia Sandus și partidul de guvernământ au început să spună lucrurilor pe nume. Astăzi, doamna Maia Sandu este un preşedinte geopolitic şi care acţionează în consecinţă. Nu e neapărat o postură care îi place sau pe care şi-a dorit-o. Dar nu are încotro. Republica Moldova a revenit la situaţia de dinainte de coaliţia năşita şi de către europeni şi de către ruşi şi americani, din perspectiva unei neînţelegeri din partea Federaţiei Ruse. Suntem în situaţia în care geopolitica revine la masă. Şi toate tensiunile pe care geopolitica le-a creat în Republica Moldova de la naşterea acestu stat tânăr, au apărut pe agendă. Republica Moldova este împărţită practic în două tabere – întotdeauna a fost aşa -, întotdeauna a fost o competiţie.

Acum, opoziţia a transmis un mesaj concomitent cu organizarea mitingului doamnei Mai Sandu, că ei se pregătesc să stăpânească Republică. Faptul că au organizat trei miting-uri, mai vrea să transmită mesajul şi că nu se termină, indiferent de presiunile care se pun asupra lor. Mesajul este în perspectiva viitoarelor alegeri care urmează în Republica Moldova, trei ani de alegeri. Iar lucrurile nu sunt calificate, dacă ne uităm în sondaje, nu avem nici o certitudine că tabăra pro-europeana va începe să facă majoritate.Astăzi, cel puţin, pe hârtie, în sondaje, majoritatea ar face-o partea pro-estica”, a conchis Dan Dungaciu la BZI LIVE.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Restricții la apă în 141 de localități din România. Seceta severă reduce debitele râurilor și pune presiune pe sistemul energetic
Restricțiile la apă afectează 141 de localități din România, din cauza secetei severe. Autoritățile avertizează că debitele râurilor și ale Dunării rămân la niveluri foarte scăzute, iar situația influențează inclusiv funcționarea Centralei Nucleare de la Cernavodă. România se confruntă cu una dintre cele mai dificile perioade din punct de vedere hidrologic din ultimii ani. Lipsa […]
Restricții la apă în 141 de localități din România. Seceta severă reduce debitele râurilor și pune presiune pe sistemul energetic

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
07 august 2026
07 august 2026