Studenți din Iași au realizat construcții unicat pentru infrastructura din România! Tinerii de la Arhitectură, din cadrul Universității Tehnice „Gheorghe Asachi”, au proiectat 11 punți pietonale și le-au construit în dimensiuni reale, trecând cu ele peste râul Delnița, din județul Suceava
Studenți din Iași au realizat construcții unicat pentru infrastructura din România! Tinerii de la Facultatea de Arhitectură „G.M. Cantacuzino”, din cadrul Universitații Tehnice (TUIASI) „Gheorghe Asachi”, au proiectat 11 punți pietonale și le-au construit în dimensiuni reale, trecând cu ele peste râul Delnița, din județul Suceava.
Studenți din Iași au realizat construcții unicat pentru infrastructura din România
Concret, Facultatea de Arhitectură „G.M. Cantacuzino” de la TUIASI a organizat, în perioada 13-15 mai 2024, un eveniment care a încercat să le sporească studenților atât simțul de creativitate, cât și cel practic: au construit poduri de lemn la dimensiuni reale cu care au trecut peste un râu din județul Suceava. Mai exact, etapa a III-a a activității „Building Bridges” a pus 24 de studenți ai facultății, din anii al II-lea și al III-lea, în situația de a observa și înțelege structurile din lemn. Aceștia au avut de proiectat, de realizat la scară reală și de testat 11 punți pietonale executate din lemn ecarisat. În prima etapă, organizată pe 15 martie, tinerii au proiectat punțile și le-au expus în fața profesorilor coordonatori, în echipe de câte doi-trei.
„Building Bridges” este un proiect extracurricular, coordonat de șef lucrări dr. ing. Alexandrina Andon și drd. arh Alexandru Bucălău
Ulterior, între 5 și 30 aprilie, modelele concepute de studenți au fost executate la scară 1:1 în laboratoarele Facultății de Arhitectură „G.M. Cantacuzino”. În această ultimă etapă, care s-a finalizat recent, 13-15 mai, studenții au montat și au testat structurile pe râul Delnița din județul Suceava. „«Building Bridges» este un proiect extracurricular, coordonat de șef lucrări dr. ing. Alexandrina Andon și drd. arh Alexandru Bucălău și implementat cu sprijinul Primăriei comunei Fundu Moldovei (județul Suceava), Serviciului Public Județean Salvamont Suceava și Domeniului Cerbilor – Delnița, Sat Colacu”, au transmis reprezentanții Facultății de Arhitectură.
Ulterior, pe pagina de internet a facultății și pe conturile rețelelor de socializare asociate acesteia vor apărea informații suplimentare despre progresul proiectului. Vorbim de studenți din Iași care au realizat construcții unicat pentru infrastructura din România.