Spitalul Clinic pentru Copii „Sfânta Maria” Iași a fost amendat cu 30.000 de lei de Direcția de Sănătate Publică Iași după ce nu a pus în aplicare, la termen, mai multe măsuri dispuse în urma focarului din toamna anului 2025. Controlul a vizat nereguli legate de funcționarea paturilor ATI pentru arși și lipsa apei filtrate în sala de montare a cateterelor. În urma verificărilor, DSP a decis și suspendarea activității în spațiile neconforme.
Citește și: Iată rezultatele probelor de apă recoltate de la Sf. Maria din Iași. Restricțiile din spital vor fi ridicate
Sancțiunea a fost aplicată la începutul acestui an, după ce termenul stabilit pentru remedierea problemelor a fost depășit. Conducerea spitalului a contestat amenda în instanță și susține că o parte dintre investiții nu au putut fi realizate fără avizele necesare.
„Nu s-au plătit amenzi, nu s-au închis secţii. Într-adevăr au fost amendaţi, dacă este vorba despre DSP la începutul anului. Amendă a fost între 10.000 – 30.000 lei, am contestat-o în instanţă. Am închis jumătate din secţia ATI, corp A, pentru că nu este conformă. Ne luptăm să îl redeschidem. Acum suntem la validarea temei de proiectare, apoi urmează proiectul propriu zis. Investita o estimăm între 300.000 – 500.000 euro. Conform opiniei noastre, dar va trebui să fie validată de proiectant şi constructor, se va realiza într-un an”, a transmis ec. Gheorghe Diaconu, manager interimar al spitalului.
Citește și: Ec. Gheorghe Diaconu, managerul interimar de la Sf. Maria din Iași, declarații după ce a fost depistată o bacterie periculoasă în rețeaua de apă a spitalului