Prima pagină » Cancan » Strategia surprinzătoare a unei eleve din Călărași care a trecut examenul de Bacalaureat cu zâmbetul pe buze

Strategia surprinzătoare a unei eleve din Călărași care a trecut examenul de Bacalaureat cu zâmbetul pe buze

12 iun. 2025, 10:33, 3 ,
Cezar Bulgaru în Cancan

În timp ce mii de elevi din toată țara s-au pregătit luni în șir pentru prima probă scrisă a Bacalaureatului 2025, o elevă din Călărași a făcut senzație online cu povestea sa amuzantă și total atipică de studiu. În doar o săptămână, fără meditații costisitoare sau sute de pagini de comentarii, fata a reușit să învețe pentru proba la Limba și Literatura Română… de pe YouTube.

Strategia surprinzătoare a unei eleve din Călărași pentru Bacalaureat

Pe 10 iunie 2025, la ora 9 dimineața, liceenii din întreaga țară s-au așezat emoționați în bănci pentru a susține temuta probă de română. Însă eleva din Călărași, relaxată și încrezătoare, avea un atu neașteptat, algoritmul platformei video preferate.

Într-o declarație care a devenit rapid virală pe rețelele de socializare, fata a explicat:

„A picat fix ce știam… Harap Alb. Am scris o pagină jumate din el. M-am pregătit cu o săptămână înainte. M-am uitat pe YouTube la videoclipuri.”

Într-o lume în care informația circulă rapid, iar conținutul vizual domină, metoda aleasă de tânăra din Călărași a demonstrat cât de eficientă poate fi o abordare modernă. În loc să se piardă în manuale și culegeri, aceasta a accesat materiale video explicative, condensate și prietenoase, dedicate operelor cerute la examen.

A avut și noroc, recunoaște ea, că subiectul ales de Ministerul Educației a vizat chiar opera „Povestea lui Harap Alb”, una dintre puținele pe care le revizuise temeinic în ultimele zile. Astfel, eseul cerut, o comparație între două personaje dintr-un text narativ, a devenit o joacă pentru ea.

Elevii din 2025 – între metode clasice și soluții digitale

Cazul elevei din Călărași este un exemplu clar al schimbării generației de absolvenți. În timp ce unii urmează metodele clasice, bazate pe învățarea riguroasă, alții preferă instrumente rapide și intuitive. Videoclipurile educaționale, podcasturile și aplicațiile interactive încep să ia locul meditațiilor tradiționale.

Reacțiile internauților au fost pe măsură: de la hohote de râs și glume despre „Bac-ul pe repede înainte”, până la admirație sinceră pentru curajul și ingeniozitatea elevei.

Deși pregătirea intensă și de durată rămâne recomandarea specialiștilor, exemplul elevei din Călărași arată că, uneori, cheia succesului stă în adaptabilitate. A ști ce să înveți și cum să înveți poate face diferența, chiar și într-un examen precum Bacalaureatul.

Cu un strop de inspirație și o conexiune bună la internet, eleva din Călărași  a demonstrat că generația digitală nu duce lipsă de soluții, ci doar de timp. Și chiar și așa, se pare că o săptămână poate fi suficientă dacă știi exact unde să cauți.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Învățătoarea lovită de fulger, Dumitra Topolianu, a făcut primele declarații după ce și-a revenit în spital. Cadrul didactic le mulțumește elevilor și medicilor care i-au salvat viața și spune că își dorește să revină la catedră. Dumitra Topolianu, învățătoarea care a fost lovită de fulger în timpul unei drumeții alături de elevii săi, a făcut […]
Învățătoarea lovită de fulger a vorbit din salonul de spital. Primele mărturii după ce a supraviețuit tragediei: „Ei sunt îngerii mei”
Comentarii
  • Ce bine ar fi daca toti am fi asa de calmi si siguri in viata.

  • Si duduia ce nota vrea?

  • Promovati prostia,ramaneti fara idei si nu mai stiti fe sa postati.Oricinepoate invata un fir narativ de la o poveste in 2-3 ore,daca are o pagina jumatate la eseu o puncteaza maxim 18 puncte daca are absolut totul corect,ceea ce nu prea cred,daca a scris doar o pagina jumatate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
31 iulie 2026
31 iulie 2026