Prima pagină » Actualitate » Tragedia din Crans-Montana. Autoritățile anunță primele naționalități ale victimelor identificate
Tragedia din Crans-Montana. Autoritățile anunță primele naționalități ale victimelor identificate

Tragedia din Crans-Montana. Autoritățile anunță primele naționalități ale victimelor identificate

02 ian. 2026, 18:00,
Redacția BZI în Actualitate

Au fost identificate primele naționalități ale victimelor incendiului devastator din stațiunea elvețiană Crans-Montana, a anunțat șeful poliției din cantonul Valais, Frédéric Gisler, într-o declarație premergătoare conferinței de presă, citată de Sky News, conform Mediafax.

Tragedia s-a soldat cu peste 47 de morți și 119 răniți, iar autoritățile continuă procesul dificil de identificare.

Naționalitățile răniților identificate până acum

Potrivit lui Frédéric Gisler, au fost identificate 113 dintre cele 119 persoane rănite. Până acum, au fost stabilite următoarele naționalități:

  • 71 elvețieni
  • 14 francezi
  • 11 italieni
  • 4 sârbi
  • 1 bosniac
  • 1 belgian
  • 1 portughez

Identificarea celor decedați este în curs

Poliția elvețiană a precizat că procesul de identificare a persoanelor decedate este în desfășurare și extrem de complex, din cauza condițiilor în care s-a produs incendiul.

Poliția elvețiană cooperează cu guvernele din Franța, Belgia, Polonia, România, Portugalia, Congo, Serbia, Turcia, și Filipine.

Bilanțul incendiului din Crans-Montana rămâne unul dintre cele mai grave din istoria recentă a Elveției, iar ancheta privind cauzele tragediei este în derulare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
26 iunie 2026
26 iunie 2026