Prima pagină » Economic Local » Ultimii bani pentru terenurile agricole, plătiți fermierilor din județ
Ultimii bani pentru terenurile agricole, plătiți fermierilor din județ

Ultimii bani pentru terenurile agricole, plătiți fermierilor din județ

14 ian. 2020, 04:00,
Raluca Costin în Economic Local

Potrivit datelor oferite de Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA) Iași, toate plățile către fermierii din județ sunt în grafic. Astfel, doar 1.000 de beneficiari din cei 21.500 de fermieri din Iași au mai rămas fără subvenții, urmând ca în această perioadă să primească banii promiși. De asemenea, fermierii care vor să primească banii pentru motorina utilizată în agricultură trebuie să se prezinte la sediul instituției, altfel riscă să piardă sume importante.

31 martie- termen pentru plăți

Astfel, data de 31 ianuarie e data limită pentru depunerea acestor documente.

„Acum se fac acordurile pentru motorină pentru beneficiarii care vor solicita anul acesta subvențiile la motorină. Până în prezent am încheiat 528 de acorduri. Sunt obligatorii pentru ca fermierii să primească banii. Termenul pentru semnarea acordului expiră la sfârșitul lunii. De asemenea, în perioada aceasta se continuă plățile către fermieri. Au mai rămas 1.000 de dosare de plată ale fermierilor care au solicitat subvențiile pentru schema de plată unică pe suprafață. Oricum, suntem pe final cu plățile, totul e în grafic și până la sfârșitul lunii martie are toată lumea banii în conturi”, a declarat Sergiu Jităreanu, director APIA Iași.

ANT-urile, la sfârșitul lunii

Fermierii care au solicitat sprijinul cuplat vegetal pentru anul 2019 trebuie să aducă mai multe documente la APIA până la sfârșitul lunii martie. Cei care au solicitat sprijinul pentru lucernă, soia sau alte culturi sunt obligați să depună la sediul instituției documentele justificative vânzării. Pentru fermierii din sectorul zootehnic au fost deja efectuate plățile, aceștia încasând subvențiile pentru ovine, bovine, caprine. În ceea ce privește ajutorul național tranzitoriu, un alt ajutor financiar important oferit fermierilor din Iași, fermierii vor încasa primii bani până la sfârșitul lunii.

„În prezent se stabilește numărul de animale eligibile și urmează să se stabilească cuantumul pe animal. Aceste sume se stabilesc la nivel național”, mai spune directorul instituției.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 iunie 2026
28 iunie 2026