Prima pagină » Cancan ultimă oră » Ultimul drum al lui Emeric Ienei: antrenorul va fi condus cu onoruri militare
Ultimul drum al lui Emeric Ienei: antrenorul va fi condus cu onoruri militare

Ultimul drum al lui Emeric Ienei: antrenorul va fi condus cu onoruri militare

05 nov. 2025, 23:20,
Redacția BZI în Cancan ultimă oră

Lumea fotbalului este în doliu după moartea fulgerătoare a lui Emeric Ienei. Legendarul antrenor s-a stins din viață în dimineața de 5 noiembrie 2025, după ce a suferit mai multe complicații medicale. Când va fi condus pe ultimul drum legendarul antrenor – vedeți în articol!

Durere uriașă în lumea fotbalului, după moartea lui Emeric Ienei. Legendarul antrenor al Stelei s-a stins din viață la vârsta de 88 de ani, lăsând în urma lui o durere imensă. Acesta ar fi fost diagnosticat cu probleme cardiace, dar și cu Alzheimer. La începutul lunii octombrie, Emeric Ienei a fost internat în secția de Pneumologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență din Bihor. Astăzi, 5 noiembrie, fostul antrenor s-a stins din viață și a fost înconjurat de familie și cei dragi, la el acasă.

Când va fi înmormântat Emeric Ienei

La scurt timp după ce anunțul trist legat de moartea lui Emeric Ienei a fost făcut public, au fost aflate și detaliile despre înmormântarea acestuia. Antrenorul Stelei va fi înmormântat cu onoruri militare la Oradea, sâmbătă, în data de 8 noiembrie. De asemenea, cei care vor să îi aducă un ultim omagiu pot merge să aprindă o lumânare pe esplanada din fața Stadionului „Steaua”.

„Emerich Jenei va fi înmormântat sâmbătă, 8 noiembrie, ora 14:00, la Cimitirul Municipal Rulikowski din Oradea. Moartea marelui antrenor român a lăsat un gol imens în familia Stelei, dar nu numai.

Tehnicianul echipei legendare din 1986, cu care a câștigat Cupa Campionilor Europeni, este evocat acum de toți foștii săi elevi: ”Nea Imi nu m-a învățat doar fotbal. M-a învățat să cresc. Să am răbdare. Să fiu Om înainte de a fi jucător! Vă mulțumesc pentru tot ce mi-ați dăruit. Pentru încredere. Pentru curaj. Pentru liniște. Pentru zâmbet!”, a scris Gabi Balint.

Toți cei care doresc să cinstească memoria fostului mare antrenor pot aprinde o lumânare, începând cu ora 18:00, pe esplanada din fața Stadionului ”Steaua” (Zona tunurilor).

„General de brigadă, Emerich Jenei va fi înmormântat cu onoruri militare. Ne vom aminti mereu de zâmbetul său cald, de vocea lui blândă și de exemplul unui om care a pus onoarea mai presus de victorie. Dumnezeu să-l odihnească în pace! 😢”, este mesajul transmis de Steaua București.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia
Un turist de 56 de ani a murit în Mamaia după ce s-a prăbușit în apă. Salvamarii și echipajul SMURD au încercat să îl salveze. Tragedia s-a produs în stațiunea Mamaia, unde un bărbat în vârstă de 56 de ani și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău în timp ce se afla în […]
Un turist de 56 de ani a murit după ce s-a prăbușit în apă, în Mamaia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 august 2026
10 august 2026