Prima pagină » Actualitate » Umanitatea în pragul unui război mondial! Avertismentul unui expert Oxford stârnește panică

Umanitatea în pragul unui război mondial! Avertismentul unui expert Oxford stârnește panică

17 iun. 2025, 13:28,
Redacția BZI în Actualitate

Un expert Oxford susține că umanitatea este în pragul unui nou război mondial. Avertismentul lansează panică în rândul oamenilor. Vladimir Borțun, un cercetător român de la Oxford, atrage atenția asupra faptului că actualele conflicte pot fi ”scânteia” care să ducă la o confruntare mondială.

Situația geopolitică devine tot mai instabilă în zone-cheie ale lumii, precum Orientul Mijlociu, Europa de Est și Asia, unde tensiunile se amplifică rapid. În acest context, cercetătorul român Vladimir Borțun, afiliat Universității Oxford, avertizează asupra pericolelor majore care planează la nivel global, subliniind că escaladarea conflictelor ar putea avea consecințe grave asupra echilibrului internațional.

Umanitatea în pragul unui război mondial! Avertismentul unui expert Oxford stârnește panică

Crizele internaționale se intensifică simultan în mai multe regiuni ale lumii, iar pericolul unei conflagrații de proporții devine tot mai real. Relațiile tot mai încordate dintre Israel și Iran escaladează într-un ritm alarmant, în timp ce războiul prelungit dintre Rusia și Ucraina continuă să destabilizeze Europa de Est. În același timp, fricțiunile tot mai vizibile dintre China și Taiwan transformă Asia într-o zonă extrem de vulnerabilă. Într-o analiză recentă, politologul român Vladimir Borțun, cercetător la Universitatea Oxford, atrage atenția asupra riscurilor sistemice pe care aceste conflicte le pot genera la scară planetară.

Potrivit lui Borțun, lumea se confruntă cu un moment de maximă tensiune, în care mai multe focare de violență militară evoluează periculos. În Orientul Mijlociu, rivalitatea dintre Israel și Iran a depășit faza declarațiilor belicoase, iar cele două state au început să își atace reciproc infrastructura strategică. Acțiunile nu se mai limitează la Gaza, ci se extind rapid către Siria, Liban și Yemen, semn că instabilitatea se răspândește în întreaga regiune.

Situația este agravată de implicarea directă sau indirectă a unor mari puteri mondiale, care sprijină taberele aflate în conflict, fie prin armament, fie prin susținere politică. În același timp, conflictul ruso-ucrainean se menține ca una dintre cele mai grave amenințări pentru securitatea Europei, iar impactul său este resimțit inclusiv în apropierea granițelor României.

În partea de est a Asiei, Beijingul își menține presiunea asupra Taiwanului, revendicându-l ca parte a Chinei, iar tensiunile diplomatice și militare cresc de la o lună la alta. Această instabilitate din regiune vine să completeze un peisaj global deja încărcat de riscuri, în care fiecare scânteie poate declanșa o reacție în lanț.

Israelul nu este singurul pericol de escaladare în Orientul Mijlociu

Specialiștii în geopolitică atrag tot mai frecvent atenția că o parte dintre conflictele actuale, deși par a fi strict regionale, au un potențial uriaș de a se transforma în războaie de amploare, chiar globale. Într-o analiză recentă publicată de cotidianul Adevărul, cercetătorul român Vladimir Borțun, afiliat Universității Oxford, vorbește despre modul în care înțelegerea superficială a acestor tensiuni poate duce la concluzii eronate și la decizii periculoase.

Borțun subliniază faptul că situațiile de conflict armat sunt rareori ușor de etichetat în termeni binari, de tipul „bine contra rău”. În viziunea sa, analiza geopolitică ar trebui să depășească discursul propagandistic al părților implicate și să ofere o perspectivă nuanțată, în care rolul marilor puteri și al contextului internațional este esențial.

Făcând referire la situația din Orientul Mijlociu, politologul român explică faptul că nu doar statele implicate direct sunt responsabile pentru escaladare. El menționează că Uniunea Europeană, alături de alte mari puteri, contribuie la inflamarea tensiunilor, iar exemplul cel mai vizibil în acest sens este reacția față de acțiunile Israelului. Borțun remarcă faptul că guvernul israelian, pe care îl consideră cel mai extremist din istoria recentă a statului, pare să fi primit o libertate totală de acțiune din partea aliaților occidentali, în special din partea Statelor Unite. Acest sprijin tacit a permis extinderea conflictului nu doar în Gaza, ci și în țări precum Siria, Liban, Yemen și, mai recent, Iran.

Totodată, cercetătorul subliniază că pericolul nu vine doar din partea statului israelian. El precizează clar că și Hamas reprezintă o problemă majoră în ecuația păcii. În opinia sa, Hamas este o organizație fundamentalistă, autoritară, care își conduce teritoriul prin frică și suprimă orice formă de opoziție internă. Borțun afirmă că această structură nu poate reprezenta o soluție pentru palestinieni și că, pentru ca un eventual dialog de pace să aibă loc, ar trebui ca Hamas să fie înlocuit cu mișcări palestiniene democratice, mai deschise și dispuse la compromisuri.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025