Un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit sâmbătă seară, 10 septembrie, în zona comunei Gălănești. Informația a fost confirmată de prefectul județului, Alexandru Moldovan, care a precizat că la bordul avionului se aflau două persoane.
Din primele informații, neoficiale, atât pilotul, cât și pasagerul și-ar fi pierdut viața în urma impactului cu solul. La fața locului au fost trimise efective importante ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
Victimele sunt Marcel Iliesi, instructor din București, şi Bogdan Adomniţei, din Suceava, care îşi cumpărase avionul de circa 10 zile şi făcea cursuri de pilotaj. Victimele aveau 30, respectiv 42 de ani.
Avionul decolase de la Frătăuți.
În avionul prăbușit la Gălănești a murit fratele unui fost ministru al Educației
Bogdan Constantin Adomniței este una dintre victimele aflate în avionul prăbușit din Gălănești, Suceava, potrivit surselor Antena 3. Presa locală spune că acesta era fratele fostului ministru al Educației, Cristian Adomniței.
Potrivit surselor Antena 3, una dintre victime este Bogdan Constantin Adomniței, în vârstă de 42 de ani, iar cea de-a doua victimă este Marcel Iliesi, în vârstă de 58 de ani.
Bogdan Constantin Adomniței ar fi cumpărat avionul de puțin timp și se afla în avion cu instructorul de la București.
Marcel Iliesi este unul din cei mai cunoscuți instructori din zbor din România. Este fost pilot militar și de linie, pilot de elicopter, considerat unul din cei mai experimentați piloți din România.
Bogdan Constantin Adomniței era fratele fostului președinte al CJ Iași și fost ministru al Educației, Cristian Adomniței.
Mult prea devreme, dar Bunul Dumnezeu are socotelile Lui cu noi, păcătoșii.
Drum lin spre lumină Bobby!
Dumnezeu să-l ierte și să dăruiască putere familiei îndurerate!