Prima pagină » Eveniment-Social » Unirea Principatelor Române în context european. Manifestări culturale și științifice, la Iași
Unirea Principatelor Române în context european. Manifestări culturale și științifice, la Iași

Unirea Principatelor Române în context european. Manifestări culturale și științifice, la Iași

22 ian. 2024, 09:50,
în Eveniment-Social

Primăria Municipiului Iași și Muzeul Municipal ,,Regina Maria”, în colaborare cu: Ministerul Culturii, Societatea de Medici și Naturaliști Iași, Muzeul Municipal Pașcani și Complexul Muzeal Național ,,Moldova” Iași anunță organizarea, în zilele de 23-24 ianuarie 2024, a unor manifestări culturale și științifice dedicate împlinirii a 165 ani de la Unirea Principatelor Române.

Evenimentele vor debuta în ziua de 23 ianuarie, de la ora 13:00, la Muzeul de Istorie Naturală, cu vernisajul expoziției ,,Alexandru Ioan Cuza – om al epocii sale”, ce va fi prezentată de dr. Aurica Ichim, managerul Muzeului Municipal ,,Regina Maria” Iași, continuând, la sediul Societății de Medici și Naturaiști cu susținerea, de către prof.univ.dr. Dana Baran, a conferinței intitulate ,,Societatea de Medici și Naturaliști și diplomația Unirii Principatelor Române”.

În aceeași zi, la Palatul Braunstein din Iași, de la ora 17:00, va avea loc vernisajul expoziției ,,Unirea Principatelor Române în carte școlară”, curatoriată și prezentată de prof.univ.dr. Mircea Ciubotaru.

În data de 24 ianuarie, de la ora 14:00, la Cupola Palatului Braunstein, prof.univ.dr. Cătălin Turliuc va susține conferința denumită ,,165 ani de la Unirea Principatelor Române. Politica faptului împlinit”. De asemenea, de la ora 15:30, va avea loc evenimentul de lansare a antologiei ,,Unirea Principatelor Române. O problemă europeană”, coordonată de dr. Aurica Ichim și tipărită la Dar Publishing Developement din București. Lucrarea va fi prezentată de prof.univ.dr. Cătălin Turliuc.

Șirul evenimentelor culturale se va încheia cu vizitatarea expozițiilor ,,Hora Unirii. Arc peste timp”; ,,Unirea Principatelor Române în context european”; ,,Capodpere. Arta din România, de la clasic la contemporan”, organizate la Palatul Braunstein și ,,Artiști ieșeni din contemporaneitate”, organizată la Muzeul Municipal ,,Regina Maria” din Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Primele concluzii medico-legale în cazul morții lui Gabi Mureșan. Ce indică investigațiile privind decesul fostului fotbalist
Primele concluzii medico-legale în cazul morții lui Gabi Mureșan indică o posibilă afecțiune cardiacă nediagnosticată. Fostul fotbalist a murit la 44 de ani, după ce i s-a făcut rău într-un lac din județul Sibiu. Noi informații au apărut în ancheta privind decesul fostului internațional Gabriel Mureșan. Potrivit concluziilor preliminare ale medicilor legiști, publicate de România […]
Primele concluzii medico-legale în cazul morții lui Gabi Mureșan. Ce indică investigațiile privind decesul fostului fotbalist

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 iulie 2026
17 iulie 2026