Prima pagină » Eveniment-Social » Workshop-ul „Stadiul actual al protecției păsărilor răpitoare din România în contextul schimbărilor climatice”, organizat la USV Iași pe 13 martie 2026
Workshop-ul „Stadiul actual al protecției păsărilor răpitoare din România în contextul schimbărilor climatice”, organizat la USV Iași pe 13 martie 2026

Workshop-ul „Stadiul actual al protecției păsărilor răpitoare din România în contextul schimbărilor climatice”, organizat la USV Iași pe 13 martie 2026

11 mart. 2026, 10:50, 1 ,
Redacția BZI în Eveniment-Social

Universitatea pentru Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași (USV) organizează, în data de 13 martie 2026, workshop-ul: „Stadiul actual al protecției păsărilor răpitoare din România în contextul schimbărilor climatice”, eveniment care va avea loc  în  Sala Verde a USV Iași.

Workshop-ul va include o masă rotundă dedicată stakeholder-ilor, persoane, instituții și organizații din diferite domenii (medicină veterinară, ecologie, biologie, etc.), menită să analizeze strategiile existente, să evalueze capacitățile actuale de detecție timpurie a bolilor la păsările răpitoare și să contribuie la eficientizarea măsurilor de supraveghere și control.

Manifestarea este organizată în cadrul proiectului AVIATOR cod DRP0301048 – Avian Resilience and Adaptation through Awareness, Monitoring, Treatment, and Outreach for Raptors, care urmărește creșterea rezilienței și a capacității de adaptare a păsărilor răpitoare periclitate, din Regiunea Dunării, la efectele schimbărilor climatice, prin dezvoltarea unor măsuri coordonate de monitorizare a bolilor, vaccinare, control al vectorilor și management ecologic.

Toate aceste măsuri sunt menite să aducă un aport la protejarea și conservarea biodiversității domeniu de cercetare în care USV Iași se implică activ.

Acest proiect este sprijinit de Programul pentru Regiunea Dunării (Interreg), cofinanțat de Uniunea Europeană

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 martie 2026
25 martie 2026