A fost stabilit momentul oficial pentru redeschiderea unei clădiri istorice-simbol din Iasi! Vorbim de Casa Universitarilor Iași – monument istoric (Casa Canta) aflat în proprietatea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași . „A fost propusa, ca dată de inaugurare a Casei Universitarilor Iasi, ziua de joi 15 decembrie 2022, ora 17.00. Mitropolitul Teofan a confirmat participarea!” au precizat surse din cadrul Universității „Cuza” din Iași
A fost stabilit momentul oficial pentru redeschiderea unei clădiri istorice-simbol din Iasi! Este vorba de Casa Universitarilor Iași (CUI) – monument istoric (Casa Canta) aflat în proprietatea Universității „Alexandru Ioan Cuza” UAIC) din Iași . „A fost propusa, ca dată de inaugurare a Casei Universitarilor Iasi, ziua de joi 15 decembrie 2022, ora 17.00. Mitropolitul Teofan a confirmat participarea!” au precizat surse din cadrul Universității „Cuza” din Iași. Celebra și impozantă casă din zona Copou a fost transformată total, iar firma care a realizat lucrările de reabilitare și restaurare la monumentul istoric Casa „Canta” – Casa Universitarilor din Iași a anunțat finalizarea proiectului, după cinci ani. La acest moment, conform prof. univ. dr. Tudorel Toader – rector, a demarat procedura de recepție. Urmează să fie adus și montat mobilierul necesar, iar în doar câteva zile să aibă loc inaugurarea oficială.
A fost stabilit momentul oficial pentru redeschiderea unei clădiri istorice-simbol din Iași
Pe de altă parte, până la finalul acestui an, într-o celebră clădire din zona Copou vor putea fi admirate obiecte spectaculoase. Concret, Universitatea „Cuza” dorește să achiziționeze materiale, prin cumpărare directă, în scopul restaurării a 28 de tablouri în ulei, acuarelă, pastel pe pânză și hârtie, pentru a le expune la Casa Universitarilor. Astfel, după cinci ani, pe o suprafață totală de 5.000 de metri pătrați, au fost finalizate lucrările de restaurare și reabilitare la o casă celebră, cu o grădină superbă, din zona Copou. Aici a fost investit un milion și jumătate de euro din fonduri guvernamentale și proprii ale unității de învățământ superior. Interesant este că în hrubele și la fundația Casei Universitarilor Iași s-au făcut descoperiri arheologice importante. Aici, specialiștii de la Facultatea de Istorie din cadrul UAIC au scos la iveală vestigiile unei alte construcții, ce are o vechime de peste 200 de ani. Este vorba despre instalații utilitare, o fântână, un bazin pentru păstrarea apei, dar și alte vestigii edilitare legate de vechea casă boierească, denumită „Canta”.
Casa Universitarilor, datează din jurul anului 1800, aparținând inițial vornicului Iordache Cantacuzino (1740-1826), mare logofăt în Divanul Moldovei
Casa ”Canta”, cunoscută sub numele de Casa Universitarilor, datează din jurul anului 1800, aparținând inițial vornicului Iordache Cantacuzino (1740-1826), mare logofăt în Divanul Moldovei, care a îndeplinit și funcția de caimacan (guvernator) în anul 1802, în timpul domniei lui Alexandru Șuțu. Imobilul a găzduit de-a lungul timpului Școala de Menaj (1930) și Școala Urbană de Gospodărie (1914). Din anul 1947 a devenit cantina-restaurant a cadrelor didactice ale Universității „Cuza”, unde erau aduse și delegațiile sau invitații instituției. Casa Universitarilor fost reparată și extinsă între 1951 și 1952. La acea vreme, a devenit renumită prin găzduirea de întâlniri despre istoria și cultura orașului Iași. Are un singur etaj și șapte camere, anexe de aproximativ 600 de metri pătrați, un beci de aproximativ 200 de metri pătrați și aproape 5.000 de metri pătrați de grădină. Acum, clădirea se află în proprietatea UAIC, care a revenit în posesia acesteia după un proces ce a durat nici mai mult, nici mai puțin de 18 ani. Astfel, noile descoperiri arheologice făcute la Casa Universitarilor contribuie la îmbogățirea patrimoniului cultural al Iașului.
Valentin HUȚANU
valentin@bzi.ro