Criminaliștii ajunși la locul tragediei de la Ciortești au ridicat o oglindă de la unul dintre autoturismele implicate în accident. Se pare că aceasta ar fi dotată cu o cameră video, însă nu este clar dacă evenimentul rutier a fost surprins integral de aceasta. Rămâne de văzut dacă imaginile vor oferi detalii decisive despre cum s-a produs impactul mortal.
Atât polițiștii, cât și echipajele ISU au efectuat verificări în proximitatea locului accidentului, căutând eventuale dispozitive de înregistrare care ar putea surprinde momentul coliziunii.
Accidentul, soldat cu moartea omului de afaceri Sorin Ciprian Iacob și a soției sale însărcinate, a implicat un Audi A8 și un Mercedes S-Class, ciocnindu-se frontal pe DN24, în afara localității Ciortești. Impactul devastator a fost atât de violent încât echipajele medicale nu au mai putut salva victimele, iar anchetatorii au demarat cercetări pentru ucidere și vătămare corporală din culpă.
Pe lângă oglindă, polițiștii au ridicat mai multe probe de la fața locului, care urmează să fie analizate în laboratoare specializate. Surse din anchetă susțin că imaginile capturate de camera video ar putea clarifica viteza, poziția pe carosabil și eventualele manevre neregulamentare ale ambilor șoferi implicați.
De asemenea, cercetările se concentrează pe stabilirea exactă a modului în care s-a produs accidentul, dar și dacă ambii șoferi ar fi încălcat normele de circulație, așa cum au sugerat și sursele judiciare. Comunitatea locală rămâne șocată, iar familia victimelor încearcă să facă față unei pierderi greu de imaginat.
un Audi A8 și un Mercedes S-Class dar in poza roata e de la un bmw