Prima pagină » International » Acord de armistițiu temporar, aprobat de Guvernul israelian. Vor fi eliberați 50 de ostatici
Acord de armistițiu temporar, aprobat de Guvernul israelian. Vor fi eliberați 50 de ostatici

Acord de armistițiu temporar, aprobat de Guvernul israelian. Vor fi eliberați 50 de ostatici

22 nov. 2023, 07:55, 1 ,
în International

Guvernul israelian a aprobat miercuri dimineaţa un acord ce prevede eliberarea a 50 de ostatici deţinuţi de Hamas în schimbul eliberării unor prizonieri palestinieni şi a unui armistiţiu în Fâşia Gaza, potrivit unui comunicat oficial, transmite AFP.

„Guvernul a aprobat orientările generale ale primei etape a unui acord în baza căruia cel puţin 50 persoane răpite – femei şi copii – vor fi eliberate timp de patru zile, timp în care va fi o pauză în lupte”, potrivit unui comunicat de presă al guvernului israelian.

Guvernul israelian aprobă un acord de armistiţiu temporar

Aproximativ 240 de persoane au fost răpite în timpul atacului lansat de mişcarea islamistă, aflată la putere în Fâşia Gaza, împotriva Israelului pe 7 octombrie.

„Ne apropiem de încheierea unui acord de armistiţiu”, declarase mai devreme Ismail Haniyeh, liderul Hamas, care trăieşte în exil în Qatar.

Potrivit unor surse apropiate discuţiilor, acordul prevede, în această primă fază ce poate fi reînnoită, eliberarea a 50 de ostatici în schimbul a 150 de palestinieni închişi în Israel.

După încheierea acestei faze, Israelul rămâne concentrat pe obiectivul său de a „elimina” Hamas şi de a promova eliberarea altor ostatici aflaţi în mâinile mişcării islamiste palestiniene, a spus guvernul israelian.

„Guvernul israelian, armata israeliană şi forţele de securitate vor continua războiul pentru a aduce înapoi toate persoanele răpite, pentru a elimina Hamas şi pentru a se asigura că nu mai există nicio ameninţare pentru statul Israel dinspre Gaza”, conform unui comunicat de presă.

Hamas a salutat miercuri acordul de „armistiţiu umanitar” aprobat de Israel.

„Prevederile acestui acord au fost formulate în conformitate cu viziunea rezistenţei şi hotărârea care urmăresc să servească poporul nostru şi să îi întărească tenacitatea în faţa agresiunii”, a spus Hamas într-un comunicat. „Confirmăm că mâinile noastre vor rămâne pe trăgaci şi că batalioanele noastre triumfale vor rămâne în alertă”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Klaus Iohannis se întoarce! Ce mesaj a transmis
Fostul președinte al României, Klaus Iohannis, se întoarce în lumina reflectoarelor cu un mesaj pentru toți românii. Fostul șef al statului a avut o apariție publică rară în noaptea de Înviere, participând la slujba religioasă din Sibiu, alături de soția sa, Carmen. Prezența acestuia a atras atenția, în contextul în care, după demisia din funcție, […]
Klaus Iohannis se întoarce! Ce mesaj a transmis
Comentarii
  • De ce asociatia asta umanitara care lupta pentru libertatea palestinienilor- Hamas, nu elibereaza toti ostaticii? Poate raspunde Iranul, Turcia, etc.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 aprilie 2026
06 aprilie 2026