Prima pagină » National » Adevărul despre prețul carburanților! Mircea Abrudean: „Nu există niciun blocaj în coaliție”
Adevărul despre prețul carburanților! Mircea Abrudean:

Adevărul despre prețul carburanților! Mircea Abrudean: „Nu există niciun blocaj în coaliție”

07 apr. 2026, 17:40,
Redacția BZI în National

Creșterea prețurilor la combustibili continuă să fie un subiect fierbinte pe scena politică, iar discuțiile din interiorul coaliției de guvernare au reaprins tensiunile dintre partide. În acest context, președintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat marți, 7 aprilie, că Executivul condus de premierul Ilie Bolojan a luat toate măsurile posibile pentru a limita impactul majorărilor de preț asupra populației.

Potrivit lui Mircea Abrudean, nu există blocaje în coaliție în ceea ce privește proiectele legate de prețul carburanților, în ciuda acuzațiilor lansate de liderii social-democrați. Oficialul a subliniat că Guvernul a intervenit deja prin măsuri concrete menite să tempereze scumpirile.

„Nu văd niciun blocaj. Consider că Guvernul condus de premierul Bolojan a făcut tot ceea ce era posibil pentru a proteja populația în fața creșterilor globale ale prețului la combustibil”, a afirmat Mircea Abrudean.

Măsuri pentru limitarea scumpirilor

Președintele Senatului a amintit două decizii pe care Executivul le consideră esențiale pentru reducerea presiunii asupra consumatorilor: plafonarea adaosului comercial la carburanți și reducerea accizei. În opinia sa, aceste măsuri au fost adoptate după consultări cu toți actorii implicați, inclusiv cu miniștrii proveniți din partea Partidul Social Democrat.

Abrudean susține că discuțiile au avut loc la nivel guvernamental și că nu există motive reale pentru a vorbi despre un blocaj în coaliție.

În ceea ce privește ședința coaliției în care ar fi trebuit analizată situația carburanților, dar care nu a mai avut loc în această săptămână, el a spus că nu are informații clare despre motivul amânării.

„Dacă o astfel de întâlnire a fost stabilită, cred că ea va avea loc. Este adevărat că suntem în Săptămâna Mare, însă asta nu înseamnă că activitatea Guvernului și a Parlamentului se oprește. Discuțiile pot continua în funcție de calendarul coaliției”, a explicat Mircea Abrudean.

PSD acuză blocarea unui proiect pentru fermieri

Declarațiile vin după ce liderul Sorin Grindeanu a criticat dur situația din coaliție și a acuzat blocarea proiectului „Motorină ieftină pentru agricultură”, inițiat de ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

Sorin Grindeanu a susținut că inițiativa, care ar urma să reducă povara costurilor pentru fermieri, ar fi rămas blocată de peste o lună la nivelul Guvernului, în timp ce agricultorii se confruntă cu cheltuieli tot mai mari pentru combustibili și fertilizanți.

Potrivit liderului social-democrat, situația este cu atât mai gravă cu cât o parte semnificativă din terenurile agricole ale României riscă să rămână necultivate din cauza costurilor ridicate.

„Este de nepermis ca o treime din suprafața arabilă a țării să rămână necultivată din cauza blocajelor din Guvern și din coaliție”, a afirmat Sorin Grindeanu, adăugând că proiectul propus de PSD nu ar avea impact asupra deficitului bugetar.

Astfel, disputa privind prețul carburanților și sprijinul pentru agricultori riscă să devină un nou punct de tensiune în interiorul coaliției de guvernare, într-un moment în care presiunea economică asupra populației și asupra fermierilor rămâne ridicată.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său
Iniţiativa „Bucharest Nine“ (B-9) este o platformă de cooperare politică şi economică între nouă ţări NATO pentru consolidarea securităţii euro-atlantice pe flancul estic. Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9. Formatul București 9 a fost înfiinţat la iniţiativa fostului preşedinte al României, Klaus Iohannis, şi a preşedintelui Poloniei, Andrzej Duda, în 2015, iar prima […]
Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
09 aprilie 2026
09 aprilie 2026
Articole similare