Prima pagină » Local » Agresor sau victimă? Un bărbat judecat pentru tentativă de omor a fost bătut de presupusa victimă! „Câinele l-a scăpat de bătaie!”

Agresor sau victimă? Un bărbat judecat pentru tentativă de omor a fost bătut de presupusa victimă! „Câinele l-a scăpat de bătaie!”

27 apr. 2026, 02:00,
Alina LUPU în Local

Un bărbat judecat pentru tentativă de omor a fost chiar el bătut de victima sa, cu ani în urmă. Între cei doi există un conflict care datează de o lungă perioadă de timp. Totul ar fi plecat de la niște oi care se aflau pe carosabil

Un bărbat din Iași, trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la omor, ar fi fost bătut anterior chiar de presupusa sa victimă. Între cei doi bărbați ar fi existat un conflict mai vechi. Un martor a relatat faptul că Andrei Hrișcă, victima din acest dosar, ar fi o persoană violentă, ba chiar recalcitrantă. Câinele l-ar fi scăpat de bătaie pe inculpatul Ionuț Brezuleanu.

Un bărbat judecat pentru tentativă de omor a fost bătut de presupusa victimă!

Dosarul în care Ionuț Brezuleanu este judecat pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă de omor continuă să scoată la iveală detalii importante despre relațiile tensionate dintre părți și despre contextul în care a izbucnit conflictul.

La termenul din 22 aprilie 2026, pe rolul Tribunalului Iași, a fost audiată o martoră care a relatat detalii importante în vederea stabilirii adevărului. Femeia, fostă vecină a inculpatului, dar care între timp și-a schimbat domiciliul, a oferit instanței o perspectivă asupra unui conflict anterior dintre Brezuleanu și presupusa victimă, Andrei Hrișcă.

Audierea vine în continuarea declarațiilor date anterior de inculpat, inclusiv cea din 8 aprilie, când acesta a susținut în fața judecătorilor că a acționat în legitimă apărare, după ce ar fi fost atacat.

În fața instanței, martora a relatat un episod petrecut în prima zi de Paște din aprilie 2021, susținând că acel moment ar fi reprezentat începutul tensiunilor dintre cele două tabere, cel puțin din ceea ce știe ea.

„Din ce știu eu, până a avut loc incidentul din prima zi de Paște din aprilie 2021, nu au avut loc alte altercații. În acea zi, eram în satul Goești, la locuința soțului meu, și așteptam să vină oile de pe câmp. Înaintea oilor mele au venit oile lui Brezuleanu, acestea mergând pe drumul sătesc, să intre în curtea acestuia. Atunci a venit o mașină din vale și a oprit brusc, iar în mașină se afla victima, Andrei Hrișcă, și încă trei bărbați, posibil patru. Hrișcă a coborât din mașină, înjurând, spunându-i lui Ionuț să miște mai repede oile, moment în care Ionuț i-a spus să aibă răbdare, că nu le poate lua în mână și să le pună”, a declarat martora Mariana Brezuleanu.

Victima din dosar l-ar fi bătut pe Brezuleanu cu ani în urmă

Martora a relatat cum Andrei Hrișcă a început scandalul, sărind la bătaie din cauza unor oi aflate pe carosabil.

„Atunci, Andrei Hrișcă s-a dus înspre Ionuț, iar cel din urmă, fiind lângă poartă, s-a repezit să o deschidă, dar n-a mai apucat, că Andrei a fugit după el să-l bată. Ionuț a început să fugă și, la un moment dat, l-a prins și i-a dat cu pumnii, până au sărit câinii în ajutorul lui Ionuț și așa a scăpat. Unul dintre bărbații cu care era Hrișcă nu s-a băgat, iar altul era de vorbă cu mine. Atunci l-am întrebat ce au cu băiatul. Între timp, câinele l-a mușcat pe Andrei Hrișcă și așa a scăpat de bătaie Ionuț. La final, Hrișcă l-a amenințat și i-a spus că nu se termină aici. Brezuleanu este un băiat foarte calm, iar cei care au venit cu mașina sunt mai agresivi, mai mult Andrei Hrișcă. În acel conflict, Ionuț nu l-a lovit deloc pe Andrei”, a spus martora.

Mărturia vine în sprijinul declarațiilor făcute anterior de Ionuț Brezuleanu în fața instanței, când acesta a descris incidentul din 24 aprilie 2022, pentru care este judecat.

Inculpatul a susținut că a fost agresat de Andrei Hrișcă și de alte persoane, fiind lovit inițial și ulterior amenințat. Potrivit acestuia, reacția sa, o singură lovitură aplicată cu un băț, a fost determinată de necesitatea de a se apăra.

Un bărbat din Iași, trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la omor, ar fi fost bătut anterior chiar de presupusa sa victimă. Între cei doi există un conflict mai vechi, care ar fi plecat de la niște oi.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Accident feroviar tragic la Găești! O femeie a murit după ce mașina sa a fost lovită de un tren cu 100 de pasageri
Accident feroviar grav în Dâmbovița. O femeie a murit după impactul dintre un autoturism și un tren de călători în zona orașului Găești. Trei pasageri au suferit atacuri de panică. Un grav accident feroviar produs joi seară în județul Dâmbovița s-a soldat cu moartea unei femei, după ce autoturismul în care se afla a fost […]
Accident feroviar tragic la Găești! O femeie a murit după ce mașina sa a fost lovită de un tren cu 100 de pasageri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 mai 2026
16 mai 2026