Prima pagină » Eveniment-Social » Ai cumva o păturică? Rezultate 12 Decembrie 2020, Parcarea Centrului Comercial Felicia

Ai cumva o păturică? Rezultate 12 Decembrie 2020, Parcarea Centrului Comercial Felicia

15 dec. 2020, 11:19,
în Eveniment-Social

A treisprezecea ediție a evenimentului „Ai cumva o păturică?” a avut loc sâmbătă, 12 decembrie 2020, între orele 13:00 – 15:00, în parcarea Centrului Comercial Felicia și a colectat în acest an peste 9,6 tone de hrană pentru câini, pisici și alte animale.

Evenimentul are loc anual, este organizat de agenția Argo pentru padocurile din Iași și din jurul orașului și are ca scop strângerea de alimente, pături, haine vechi, covoare, medicamente și produse de curățenie pentru câini și pisici. Padocurile care au beneficiat de donațiile din acest an au fost Asociația Max Dog, Adăpostul Toto Miroslava, Adăpostul Tg. Frumos, Căsuța Pisicească, Domnul Laurențiu (sat Păun, jud. Iași), Domnul Andrei (Podu Iloaiei), Oana Rugină, Vasilica Hoamea și Oana Condurache, care nu primesc sprijinul financiar și logistic al autorităților publice.

În ciuda frigului și a dificultăților întâmpinate de noi toți în contextul pandemiei, ieșenii iubitori de animale au depus eforturi pentru a face iarna mai ușoară blănoșilor fără stăpân.

Pentru cele 1,000 de animale din padocurile menționate s-au strâns anul acesta:

  • 7,3 tone mâncare uscată pentru căței;
  • 375 kg mâncare umedă pentru căței;
  • 173 kg mâncare pentru căței junior (umedă și uscată);
  • 500 kg mâncare uscată pentru pisici;
  • 280 kg mâncare umedă pentru pisici;
  • recompense pentru căței și pisici;
  • morcovi, mere și lucernă pentru cai, măgăruși și oițe;
  • pături, perne, covoare, textile;
  • boluri pentru mâncare;
  • jucării pentru pisici și căței;
  • ansambluri de joacă, paturi, așternut și litiere pentru pisici;
  • medicamente, scutece, pături absorbante;
  • produse de curățenie: clor, dezinfectant, detergenți;
  • 700 RON.

Farmaciile Fortis au contribuit cu 300 kg de mâncare uscată și 178 kg de mâncare umedă pentru cățeii de la Asociația Max Dog.

Această ediție a respectat măsurile de siguranță pentru protecția anti-COVID19: organizatorii și voluntarii au purtat mască și mănuși, s-a menținut o distanță socială de cel puțin 1,5 m între persoane, iar donațiile s-au putut lăsa fără contact apropiat cu organizatorii și voluntarii. Reglementările de protecție au fost recomandate donatorilor înainte și în timpul evenimentului.

„Suntem tare fericiți și mândri de ieșeni că au depus eforturi de a dona și anul acesta, în ciuda dificultăților întâmpinate de noi toți. Le mulțumim din suflet și voluntarilor care au ajutat cot la cot cu noi – cel mai mare număr de voluntari de până acum la eveniment, plini de energie și entuziasm! De asemenea, încurajăm oamenii să contribuie la bunăstarea animăluțelor pe parcursul întregului an, făcând donații directe către adăposturi sau adoptând câte un blănos, deoarece fiecare gest, oricât de mic, contează.”, precizează organizatorii evenimentului.

Ediția din acest an a fost organizată de agenția Argo, cu sprijinul Centrului Comercial Felicia, Farmaciile Fortis, Amaze Photography Studio, Iubirescu, Atelier de Film, Doamne Ferește, Thundra, BZI și Wink Public Multimedia, alături de alte companii partenere.

 

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 februarie 2026
21 februarie 2026