Breaking News
Ateneul Național din Iași a organizat joi, 14 septembrie de la ora 12:00 la sediul Uniunii Artiștilor Plastici – Galeria de Artă Theodor Pallady, conferința de presă care anunță debutul celei de-a V-a ediții a Festivalului Străzii Lăpușneanu.
Festivalul este dedicat tuturor categoriilor de vârstă și propune o serie de spectacole, ateliere, demonstrații dar și 2 târguri: Târgul Meșteșugarilor și Târgul de Artă și Antichități.
Proiectul inițiat de echipa Ateneului este unul aparte, iar scopul principal este să reînvie atmosfera efervescentă de odinioară a fostei Ulițe Sârbești, cunoscută pe vremuri drept Strada Veseliei.
Prezenți la acest târg se află comercianți din toată România.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate
Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate
Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Strada aia are doar 3 clădiri istorice: o biserică, ruina unui fost cinema și un muzeu. In rest sunt clădiri comuniste. De ce ar trebui sărbătorită?
Iesenii refuza sa admită că Iașul nu mai are centru istoric, ultimul care i-ai dat lovitura fiind Iliescu, înainte de 89.