Prima pagină » Local » Bărbat cercetat pentru trafic de droguri de risc și mare risc

Bărbat cercetat pentru trafic de droguri de risc și mare risc

15 feb. 2026, 10:21, 1 ,
Redacția BZI în Local
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Iași au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de 21 de ani, cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de risc și mare risc.
Din actele de urmărire penală a reieșit că, pe parcursul lunii februarie 2026, persoana cercetată ar fi procurat, deținut și comercializat diferite cantități de droguri de risc și mare risc, prin metoda „dead drop”.
În urma percheziției domiciliare efectuate de polițiști, la data de 14 februarie, au fost descoperite și ridicate aproximativ 3,1 kilograme canabis și aproximativ 50 de grame cocaină (drog de mare risc).
Ulterior, au fost identificate locații de tip dead-drop, unde ar fi amplasat droguri, în vederea comercializării ulterioare.
La data de 14 februarie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Iași a dispus arestarea preventivă a acesteia, pentru 30 de zile.
Pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Comentarii
  • Avem prea multe valori iesene. Un român a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate din brațele mamei, într-un supermarket din Bergamo.Trist, dar adevarat suntem furnizorul de talente.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
15 martie 2026
15 martie 2026